Tohtoročný Dakar je ako prekliaty: Totálny chaos, na trati sú mŕtvi, referujú svitkovci

BRATISLAVA - Nech už sa tohtoročné preteky skončia akokoľvek, bude to jedna z najčudnejších sezón, akú si Rely Dakar pamätá. Na slávnom podujatí v stredu zrušili ďalšiu etapu. Dôvodom boli povodne a zosuvy pôdy, ktoré si vyžiadali veľké škody na majetku a, žiaľ, aj ľudské obete.

Svitko na Dakare mení plány: Sen sa skončil, priorita je iná

Na trase plánovanej 9. etapy zo Salty do Chilecita vyčíňalo počasie. Najviac si to odniesla dedina Volcán, kde našli dvoch ľudí mŕtvych, zrejme sa utopili. K rozvodneným riekam sa pridali aj zosuvy pôdy. Oblasťou Tumbaya sa tak valili prúdy vody a bahna. Desiatky ľudí museli evakuovať.

Organizátori Dakaru napokon včerajší súťažný deň zrušili, jazdci sa do cieľového mesta presúvali po náhradnej trase. Prvýkrát v novodobej histórii podujatia (od roku 2009, keď sa rely presunula z Afriky do Južnej Ameriky) sa tak stalo, že zrušili viac než jednu etapu. Prírodné živly ovplyvnili priebeh pretekov už aj predtým. Etapa č. 6 sa nešla vôbec, ďalšie tri museli skrátiť.

Počasie skomplikovalo život aj tímu okolo Štefana Svitka počas utorňajšej 8. etapy. "Sprievodné vozidlá strávili vyše 5hodín na ceste N9, kde bol zával cesty a bola úplne neprejazdná (aj sa ju snažili sprístupniť tžkými mechanizmami). Takisto riešili výmenu defektu a iné komplikácie (žiadne info od usporiadateľov, totálny chaos, dezinformácie kolujúce medzi posádkami, totálna neistota, takmer žiadny signál pre mobilné telefóny...). Nakoniec sa dostali do bivaku v Salte o 1nej v noci. Štefan ich tam už čakal. Dnešná etapa je zrušená. Na jej trati bola zrovnaná zo zemou dedina, obrovské materiálne škody a veľa mŕtvych a zranených. Organizátori poskytli svoje záchranné teamy na urgentnú pomoc," referuje facebooková stránka slovenského jazdca.

Jakeš bol po zásahu bleskom poloslepý: Podľa lekára ma zachránilo jediné

V súťaži motocyklov vedie naďalej Brit Sam Sunderland. Svitko po hodinovej penalizácii už dávnejšie avizoval, že súťaženie sa preňho skončilo a chce najmä dôjsť do cieľa v zdraví. Priebežne mu patrí 17. priečka so stratou 2:05:27 hod.

Komplikácie na predošlých Dakaroch

2016 – zrušili 1 etapu a skrátili ďalších 6

2015 – bez komplikácií

2014 – bez komplikácií

2013 – skrátili 1 etapu

2012 – zrušili 1 etapu

2011 – bez komplikácií

2010 – bez komplikácií

2009 – zrušili 1 etapu

Autor: Šport24.sk, foto facebook Š. S.
Galéria (1)