Sagan zabojuje na Tour de France o vyrovnanie rekordu: Nezastavila ho ani zmena pravidiel

Tagy
+ cyklistika
Tipujte s Fortunou

DUSSELDORF - Už túto sobotu upriami cyklistický svet svoju pozornosť do nemeckého Düsseldorfu, kde štartuje 104. ročník Tour de France. V rámci nej sa predstaví na trati 198 pretekárov. Favorit bodovacej súťaže však bude len jeden. Slovenský jazdec Peter Sagan (27), ktorý zelený dres vybojoval už päťkrát a pokúsi sa vyrovnať historický rekord.

Saganov prvý štart na Tour de France bol v roku 2012. Okrem toho, že vtedy ešte pomerne neznámy pretekár vyhral tri etapy, ovládol suverénnym spôsobom aj bodovaciu súťaž o zelený dres. Ten je v cyklistickom pelotóne po žltom pre celkového lídra druhý najcennejší. V nasledujúcej sezóne vyhral „len“ jednu etapu, no bodovačku opanoval zas. A v roku 2014 znova, hoci sa z víťazstva netešil ani raz. V každej etape – s výnimkou horských – však bol medzi najlepšími a body si pripisoval aj na šprintérskych prémiách.

VIDEO Sagan sa nepára ani s vlastnými. Skritizoval kolegu, dostal nečakaný úder

„V súťaži o zelený dres sme spravili pár zmien. Cyklistovi, ktorý vyhrá etapu, doprajeme malý bonus,“ avizoval pred Tour de France 2015 traťový riaditeľ Thierry Gouvenou. Až taký malý bonus to nebol. Kým dovtedy dostávali v rovinatých etapách víťaz 45 bodov, druhý 35 bodov a tretí 30 bodov, od roku 2015 je to 50, 30, resp. 20 bodov. „Pretekár, ktorý vyhrá etapu, bude mať väčšiu výhodu nad ostatnými, čo privedie čistokrvných špurtérov späť do hry o zelený dres,“ predpovedal Gouvenou.

V odborných kruhoch sa hovorilo, že to vymysleli práve kvôli dominancii Petra Sagana, ktorý vyhrával bodovačku aj bez etapových prvenstiev. Riaditeľ podujatia Christian Prudhomme sa v rozhovore pre cycling-info.sk bránil, že to nie je pravda, no v podstate si protirečil. „Nie, nie, vôbec nie! Je to úplne inak. Marcel Kittel vyhral minulý rok štyri etapy, z toho tri počas prvého týždňa, no pritom bol v bodovaní veľmi ďaleko za Petrom Saganom. Myšlienka vznikla na základe tejto skúsenosti,“ zhrnul.

Šéf našej cyklistiky o Saganovi pred Tour: Takto som ho ešte nevidel

„V každom prípade, aj s novým systémom bodovania Peter zase zvíťazí. My tu môžeme čokoľvek vymýšľať, no potom príde na štart Peter Sagan a zelený dres opäť vyhrá on,“ konštatoval pobavene. A nemýlil sa. V roku 2015 prenasledovala nášho Tourminátora síce obrovská smola, keď skončil neuveriteľných päťkrát na druhom mieste (a dvakrát na treťom), no napriek tomu znova vyhral bodovačku.

V lanskej sezóne odetý do dúhového dresu majstra sveta, po svadbe s dlhoročnou priateľkou Katkou Smolkovou a etablovaný v stajni Tinkoff žiaril opäť a prišli aj etapové víťazstvá. Presnejšie tri a k nim ďalší triumf v bodovacej súťaži. Už piaty za sebou. Viac ich má na konte len Nemec Erik Zabel, ktorý sa obliekol v Paríži do zeleného dresu v rokoch 1996 – 2001. Sagan tak môže tento rok jeho historický kúsok vyrovnať. S kurzom 1,48 je suverénnym favoritom a na nedávnych pretekoch Okolo Švajčiarska predviedol, že je zase raz v špičkovej forme.

Ostáva mu len popriať pevné zdravie a nech sa mu vyhýbajú pády. Aby sa do dejín cyklistiky mohol zapísať znova, tentokrát zlato-zeleným písmom.