Cavendish dostal po Saganovom vylúčení tvrdú facku: Čo čakal, pánko, že mu Peťo uhne?

Tagy
+ cyklistika
Tipujte s Fortunou

BRATISLAVA - Vylúčenie Petra Sagana z Tour de France rozdelilo cyklistický svet na dva tábory, no jasne prevláda ten, v ktorom sú zástancovia slovenského cyklistu. Diskvalifikácia päťnásobného držiteľa zeleného dresu po kolízii s Markom Cavendishom v 4. etape je podľa cyklistických legiend i tímových spolujazdcov Sagana chybou zo strany jury.

Diskvalifikácia z Tour de France bude mať následky: Sagan môže urobiť nečakanú zmenu

Kritické reakcie na diskvalifikáciu slovenského pretekára prostredníctvom twitteru pridali aj viaceré bývalé osobnosti cyklistického šprintu. "Nesúhlasím s tým, ako rozhodla komisia súvislosti so Saganom. Trest v etape áno, ale nie vylúčenie z Tour," napísal Austrálčan Robbie McEwen, víťaz bodovacej súťaže na TdF 2002, 2004 a 2005.

VIDEO Nové odhalenie vás šokuje: Cavendisha nezostrelil Sagan, ale Chuck

Ešte jednoznačnejšie vyjadril svoj názor držiteľ zeleného dresu z roku 2003, ďalší austrálsky cyklista Baden Cooke. "Poslať Sagana domov je zlé rozhodnutie. Bolo to neúmyselné z jeho strany. Lakte sa často používajú v prípade, aby ste zabránili vlastnému pádu," uviedol Cooke.

Svoje k celému incidentu povedali aj spolujazdci nášho Petra Sagan z tímu Bora-Hansgrohe. Českí cyklisti Jan Bárta a Leopold König na tohtoročnej Tour de France neštartujú, no na sociálnych sieťach ponúkli svoj pohľad na celú situáciu a je jasné, na čej strane stoja.

Rozhodcovia Tour to schytali za Saganovo vylúčenie: Podala si ich slovenská polícia!

„Je len jeden spôsob, ako poraziť Petra Sagana... poslať ho domov. Bravo jury, bravo Tour de France... je to hanba. Hlavu hore, Peťo, vrátiš sa opäť a všetkým to ukážeš,“ napísal König na Facebooku a Saganovu diskvalifikáciu opísal aj na Twitteri: „Nebol v tom žiadny úmysel blokovať Cavendisha alebo zmeniť smer dráhy. Ruky mal na riadidlách, bol to jeden zo stoviek lakťov v etape. Cavendish bol príliš blízko bariér a z mnohých záberov je vidieť, že už padal predtým, ako ho Sagan zasiahol lakťom. V normálnom prípade by jury mala zrušiť svoje rozhodnutie,“ doplnil český cyklista.

Jan Bárta je takisto presvedčený, že rozhodcovia pri diskvalifikácii Sagana jasne pochybili. „Každý profesionálny cyklista musí súhlasiť s tým, že to nebola Peťova chyba. Toto je zo strany Tour de France chybné rozhodnutie,“ okomentoval Bárta situáciu na svojom Twitteri.

Svoj názor pridal aj André Greipel, ktorý na Tour štartuje. Najskôr Sagana skritizoval, potom sa mu však ospravedlnil. "Zostrih zo záverečného finišu som si viackrát prezrel, pretože hneď po dojazde som, samozrejme, nemal k dispozícii spomalené zábery, až teraz. Preto som najskôr reagoval podráždene a následne som si svoju vinu priznal. V takýchto napätých situáciách pri posledných metroch v špurte sa rozhodujeme počas jednej sekundy," hodnotil Greipel, následne prešiel k samotnej zrážke.

Otrasné správanie organizátorov. Neuveríte, ako ponižujú Slovákov na Tour de France

"Cavendish bol zavesený na kolese Démara, ale tam už bol Sagan. Nebol tam jednoducho priestor pre dvoch cyklistov. Navyše, všetci máme brzdy na bicykloch. Občas by ich jazdci mali aj použiť, ako teraz v podaní Cavendisha. Komisári to s výškou trestu pre Sagana prepískli, rozhodnutie je veľmi prísne. Peter sa v rozhodujúcom momente snažil udržať na bicykli, priestor, ktorý atakoval Cavendish, bol príliš malý. Nemal tam čo robiť. Ešte raz zdôrazňujem, že som si na 100 percent istý, že v podaní Petra Sagana v žiadnom prípade nešlo o úmysel," dodal nemecký cyklista.

Oveľa kritickejší bol prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara: "Cavendish povedal, že špurt bol divoký, všetko bolo v poriadku, no lakeť Peťovi neodpustí. Ale zrazu sa zistilo, že lakeť nebol. Potom zistíme, že Cavendishov tím Dimension Data je hlavným sponzorom Tour de France. Podľa mňa mal byť potrestaný Cavendish za svoju riskantnú jazdu. Veď popri Petrovej pravej strane bolo ledva miesto na bicykel, čo čakal, pánko? Že sa mu Peťo uhne? Každý musí odhadnúť, kade a kde sa dá prepchať. Cavendish urobil chybu, keď sa tade predieral," povedal bez servítky Privara pre cas.sk.

Šéf rozhodcov na Tour sa vyjadril k vylúčeniu Sagana: Tieto slová vytočia celé Slovensko

Slovenský futbalista sa s tým nepáral: Saganovi po vylúčení poslal vulgárny odkaz

VIDEO Ani Cavendish, ani Sagan. TOTO je skutočný vinník zrážky, prečo ho nikto nerieši?

Tajná nahrávka komisárov z Tour unikla! Český cyklista si strieľa zo Saganovho vylúčenia

Velits si o potrestaní Sagana myslí svoje: Tieto slová fanúšikov (asi) nepotešia

Autor: pm, po, SITA, foto Getty images, profimedia.sk
Galéria (2)