Český rozhodca naložil Saganovi: Kruté? Vôbec, veď Cavendisha surovo zablokoval

Tagy
+ cyklistika
Tipujte s Fortunou

PRAHA – Bol vinný, či nebol vinný? Naozaj za to môže jeho lakeť? Už tretí deň celé Slovensko a cyklistický svet nerieši nič iné len vylúčenie Petra Sagana z Tour de France. Hodnotia to fanúšikovia, bývalí pretekári, ale i rozhodcovia. Český arbiter Miroslav Janout teda nášho cyklistu nešetril a v rozhovore pre idnes.cz mu riadne naložil.

Búrlivák Tiňkov prehovoril o svojom miláčikovi: Vylúčenie Sagana bol marketingový ťah!

Tu sa nie je o čom sa baviť. Rozhodcovia podľa mňa aplikovali článok 10.2.2, v ktorom sa píše o neregulárnom šprinte s tým, že v prípade mimoriadneho ohrozenia súpera, čo ten Saganov lakeť bol, veď ho zložil na zem, je možné vylúčenie z pretekov,“ povedal hneď na úvod 69-ročný rozhodca.

V článku, o ktorom hovoril Janout, je viacero možností potrestania. „Je tam poznámka, že v prípade, že ide o vážny priestupok - ohrozenie bezpečnosti iného pretekára - môže jury okamžite aplikovať vylúčenie z pretekov, čo urobila,“ vysvetlil.

VIDEO Sagan prehovoril po kontroverznom vylúčení z Tour: Fanúšikom poslal prekvapivý odkaz

VIDEO Na Cavendisha sa valí vlna kritiky, Brit reaguje: Nerobte to mojej rodine!

Potom však pridal slová, ktoré musia našich fanúšikov nahnevať. „Kruté to nebolo. Súhlasím s tým, že to bol tesný špurt, boli na sebe nalepení štyria pretekári, ale záber zhora ma v tom rozhodnutí len utvrdil. Keby Sagan zostal tam, kde bol, a nehýbal rukami, síce by nemohol šprintovať naplno, ale ten manéver bol úplne zbytočný. Zablokoval Cavendisha úplne surovým spôsobom a podľa mňa je tá diskvalifikácia bez diskusií,“ nešetril tvrdou kritikou na slovenského šampióna Janout.

Český rozhodca, ktorý bol dva roky v jury najslávnejších pretekov, uznal, že vedľa Sagana veľa miesta nebolo, no aj tak viní nášho jazdca. „Keby sa Sagan rozhodol, že uhne doľava, tak to odnesie niekto iný a ľahla by celá ľavá strana, čo by bolo o to horšie. Ale on ani neuhol zo svojho koridoru, len vysunul lakeť. Mal ho azda niekde v polke Cavendishovho tela, takže ho vyslovene bránil. Keby ho nevystrčil, možno by to, došlo do cieľa bez problémov. Možno. Ale nebyť toho lakťa, Cavendish by podľa mňa nespadol,“ uzavrel svoje hodnotenie pre idnes.cz Miroslav Janout.

Peťo, už nie si môj kamarát, odkázal Saganovi veľký rival. Potom spravil nečakaný krok

VIDEO: Sagan opustil Francúzsko. Čo povedal pred smutným odchodom z Tour?

Kontroverzný Armstrong to o Saganovi povedal natvrdo: Nemôžem tomu uveriť, pos*ali to

VIDEO Trest pre Sagana je extrémny. Zábery to ukázali jasne a odborníci súhlasia

Autor: lup, foto getty images, bikebase.cz
Galéria (2)