Hrôza a pohroma dokonaná: Trest je ešte tvrdší! Sagana vylúčili z Tour de France

Tagy
+ cyklistika
Tipujte s Fortunou

VITTEL – Tak a je koniec! Jury najslávnejších cyklistických pretekov rozhodla! Petra Sagan podľa cyclingnews.com diskvalifikovali z tohtoročnej Tour de France.

VIDEO Sagan odpálil Cavendisha a prišiel krutý trest: Penalizácia a strata bodov

Jazdec tímu Bora-Hansgrohe v záverečnom špurte vystrčil lakeť, zasiahol vedľa neho šprintujúceho Cavendisha, ktorý vletel do ochrannej bariéry. Následne cez neho prepadli ďalší jazdci. Sagan sa hneď po finiši išiel Britovi k tímovému autobusu ospravedlniť, ale trestu sa nevyhol. Špurtér stajne Dimension Data skončil s krvavým zranením v nemocnici, podľa stanice Eurosport utrpel pri nepríjemnom páde fraktúru ramena.

Sagan pôvodne dostal 30-sekundovú penalizáciu a odobrali mu 80 bodov. Neskôr však pretekárska jury ešte niekoľkokrát preskúmala video z incidentu a rozhodla o úplnej diskvalifikácii dvojnásobného majstra sveta. Podľa nej Sagan priamo zavinil Cavendishov pád. Verdikt oznámila niekoľko hodín po finiši etapy na rýchlo zvolanej tlačovej konferencii v miestnom press centre. "Rozhodli sme sa diskvalifikovať Petra Sagana z Tour de France 2017 po divokom šprinte vo Vitteli. Sagan ohrozil viacerých jazdcov, Mark Cavendish aj niekoľkí ďalší na to doplatili pádom v posledných metroch pred cieľom. Pri našom rozhodovaní sme využili pravidlo 12.104 o nečistom šprinte. V takom prípade môžu komisári pozmeniť pôvodné rozhodnutie o sankcii pre pretekára a diskvalifikovať ho z pretekov," uvádza sa vo vyhlásení hlavného rozhodcu Tour de France

Šéf Bory má poriadne smelé plány: Privedie k Saganovi víťaza Tour de France?

VIDEO Sagan sa nezaprie. Po víťaznej etape zaskočil novinárov vulgárnou odpoveďou

VIDEO Moment, keď stíchlo celé Slovensko: Saganova chyba mohla mať fatálne následky

Peter Sagan sa ihneď po utorkovom "drastickom" dojazde šiel ospravedlniť Markovi Cavendishovi k autobusu tímu Dimension Data. Priamu zodpovednosť za jeho pád však nepriznal. "Nevedel som, že mám napravo Marka Cavendisha, iba som sa snažil ísť v háku za Kristoffom. Taký je šprint, samozrejme, veľmi ma mrzí, čo sa stalo Markovi. Nie je pekné to vidieť," uviedol Peter Sagan v prvom televíznom interview pre Eurosport.

"Dnes to bolo dosť drastické, v závere sa udialo viacero pádov. Bol som síce druhý, nakoniec to dopadlo zle pre Marka, nevedel som, že ide po pravej strane zozadu. Ja som chcel ísť za Kristoffom, Mark tam nabúral do mňa a potom aj do bariér," doplnil Peter Sagan pre RTVS ešte v čase, keď nevedel o svojej penalizácii. "Ten incident som videl v televízii, prišlo mi to, že Cavendish sa chcel pretiahnuť tadiaľ, kam sa zmestiť nemohol. Peťova vystrčená ruka mi prišla neúmyselná. Ja som mal za úlohu kontrolovať preteky od štartu a potom pripraviť Peťovi čo najlepšiu pozíciu do záverečného šprintu," uviedol Juraj Sagan po zhliadnutí videa, keďže nešťastnú situáciu svojho mladšieho brata naživo nevidel.

Smutný, ale aj nahnevaný líder tímu Dimension Data Mark Cavendish to celé videl takto: "Len som sa snažil obísť Démara, keď sa prirútil Sagan. Vychádzam s Petrom dobre, ale nerozumiem tomu. Keby okolo mňa prešiel, v poriadku, ale ten lakeť... Nie som za to jeho fanúšik. S Petrom nemám žiadny problém, pád je pád, ale rád by som sa dozvedel viac o tom jeho lakti." K svojmu zraneniu poznamenal: "Prst bude potrebovať stehy, dosť to krváca. Čo sa týka ramena, možno to bude mať niečo spoločné s dávnejším zranením aj väzmi. Nie som lekár, ale pocitovo to nevyzerá dobre."

Rodený Žilinčan Peter Sagan mal pred utorkovou štvrtou etapou na Tour de France 2017 na konte jedno víťazstvo. Dosiahol ho v pondelok v Longwy v dojazde na 1,6 km dlhom stúpaní Côte des Religieuses s priemerným sklonom 5,8 %. Bolo to pre neho ôsme víťazstvo a 35. pódiové umiestnenie na "starej dáme" v kariére. Jediným Slovákom v pelotóne TdF tak zostal Petrov Saganov starší brat Juraj, ktorému po štyroch etapách patrí 188. miesto s mankom 18:01 min na lídra Gerainta Thomasa.

Autor: Šport24.sk, foto profimedia.sk