Kontroverzný Armstrong to o Saganovi povedal natvrdo: Nemôžem tomu uveriť, pos*ali to

Tagy
+ cyklistika
Tipujte s Fortunou

AUSTIN - Lance Armstrong podporil Petra Sagana po tom, ako slovenského cyklistu vylúčili z Tour de France pre incident s Markom Cavendishom v záverečnom špurte utorňajšej štvrtej etapy. Jury pretekov ho diskvalifikovala za vrazenie do Brita.

FOTO: Na Tour končí aj Cavendish. Zranenia sú príliš vážne

Sagan približne 50 metrov pred cieľom vystrčil lakeť, zasiahol vedľa neho špurtujúceho Cavendisha, ktorý vletel do ochrannej bariéry. Následne cez neho prepadli ďalší jazdci. Slovákovi, ktorý obsadil druhé miesto, najskôr dali tridsaťsekundovú penalizáciu a odobrali mu 80 bodov. Potom však rozhodli o úplnej diskvalifikácii, podľa jury priamo zavinil Cavendishov pád.

 "Nemyslím si, že s tým bude niekto súhlasiť. Som prekvapený, že sa to nestáva častejšie v špurtoch na úzkych cestách, kde sú aktéri hladní po víťazstve. Bolo jasné, že zvíťazí Francúz (Arnaud Démare, pozn.). Cavendish si myslel, že jeho najlepšia línia je medzi Saganom a bariérou a nevyšlo mu to. Tam sa začala kontroverzia. Ak porušíte svoju líniu, prepadnete sa vo výsledkovej listine. Lakeť vás 'vykopne' z Tour. Podľa mňa prišiel lakeť neskôr, Cavendish už padal. Sagan vždy špurtuje s lakťami od tela. Nesnažím sa nič obhajovať, ale som na 100% presvedčený, že lakeť nespôsobil nehodu," povedal Armstrong.

Saganovo stanovisko k vylúčeniu z Tour je jednoznačné. Bora podáva oficiálny protest!

Američan nevníma Slováka ako cyklistu so sklonmi k praktikám, aké by ohrozovali konkurentov. "Niektorí by vás skopli z bicykla. Dnes nie som v pelotóne, no mám pocit, že Sagan nie je 'špinavý' jazdec. Ak by mal takú reputáciu, tento incident by to postavilo do iného svetla. Hneď v cieli išiel za Cavendishom, skontroloval ho. Mohlo by sa to označiť za premyslený ťah, nemyslím si však, že bol," pokračoval Armstrong.

Ten sa o vylúčení dozvedel počas živého vysielania svojej internetovej audio relácie: "Totálne nesúhlasím. Prepad vo výsledkovej listine a odobratie bodov áno. Ale vylúčenie z pretekov? Nemôžem tomu uveriť. Preteky prišli o najväčšiu hviezdu. Ale... Nemôžeme to zmeniť."

VIDEO Trest pre Sagana je extrémny. Zábery to ukázali jasne a odborníci súhlasia

Podľa bývalého sedemnásobného šampióna TdF, ktorý prišiel o všetky tituly po dopingovom priznaní, je Sagan v súčasnosti najväčšia hviezda Tour, ale aj celej cyklistiky: "Je ňou pre viaceré faktory. Fanúšikovia ho milujú. Jeho jazdu na zadnom kolese, výzor, fúzy, brada, všetko. Jednoducho nemôžem uveriť, že ho vylúčili z Tour de France. To pos*ali."

Dvojnásobný majster sveta a jeho tím Bora-Hansgrohe podali protest proti diskvalifikácii. Oficiálne odvolanie podľa pravidiel TdF nie je možné, rozhodnutia jury sú vo väčšine prípadov nezvratné. "Pelotón nemá slovo v proteste. Záleží iba na komisároch, ktorých vybrala Medzinárodná cyklistická únia (UCI). Pravdepodobne sa pokúsia dosiahnuť, aby sa iba prepadol vo výsledkoch a odobrali mu body, protesty sú však málokedy úspešné. Je to úder pre preteky. Reakcia Sagana bude zaujímavá. Ako to zvládne, pokiaľ neuspeje s odvolaním, a čo potom povie. Mal by byť veľmi opatrný, ako a čo povie. Bude to najdôležitejšie stanovisko v celej jeho kariére," zdôraznil Armstrong.

Svetové médiá reagujú na Saganov koniec: Tvrdé rozhodnutie pre najväčšiu hviezdu

Autor: Šport24.sk, TASR, foto Getty images, Twitter