Slovenský rozhodca a legenda cyklistiky: Tento krok môže Saganovi pomôcť

Tagy
+ cyklistika
Tipujte s Fortunou

VITTEL - Ani bývalý skvelý slovenský cyklista Milan  Dvorščík  nevedel po vylúčení Petra Sagana z Tour de France 2017 jednoznačne povedať, či išlo o správne rozhodnutie alebo 27-ročného lídra tímu Bora-Hansgrohe diskvalifikovali neprávom. Dvojnásobného majstra sveta poslali rozhodcovia domov po tom, ako ho označili za zodpovedného za pád Marka Cavendisha v šprintérskom závere utorkovej 4. etapy z Mondorf-les-Bains do Vittelu.

FOTO Prvé zábery Sagana po konci na Tour: S manželkou oddychuje na jachte

Rozhodcovský zbor rozhoduje na základe vstupov, ktoré má k dispozícii. Podľa klasifikácie priestupku a tabuľky trestov potrestá pretekára. V cyklistike neexistujú veľmi také možnosti ako oficiálne odvolanie, ale rozhodcovský zbor je otvorený rôznym vstupom tak, aby spravodlivo vyriešil situáciu. To znamená, že ak prišiel nejaký tím s nejakým prostriedkom, ktorý jury ohodnotila, že priestupok bol menej alebo veľmi vážny, podľa toho sa vyriekol konečný verdikt. Bolo vidieť, že rozhodnutie sa menilo a nemusí byť konečné. Dokedy sa nezačne ďalšia etapa, stále je teoretická šanca, hoci veľmi malá, že sa to môže zmeniť. Záleží aj na otvorenosti rozhodcovského zboru k prípadu. Či je ešte ochota brať do úvahy nové vstupy, lebo to tiež nejde donekonečna," povedal Milan  Dvorščík  pre agentúru SITA.

Šéf rozhodcov na Tour sa vyjadril k vylúčeniu Sagana: Tieto slová vytočia celé Slovensko

Bora pokračuje v boji za Sagana: Už nejde o jeho vinu, ale o čosi iné

Peter Sagan v utorok najprv finišoval na druhom mieste za domácim Arnaudom Démarom a pôvodne dostal 30-sekundovú penalizáciu a odpočítali mu 80 bodov z bodovacej súťaže o zelený dres. Viacero popredných osobností cyklistiky sa neskôr postavilo za Sagana a rozhodnutie arbitrov označili za príliš tvrdé. „Rozhodcovský zbor musí uvažovať bez ohľadu na to, kto priestupok spravil. Inak by to nebolo správne. Tu ide o to, či sa priestupok stal, a ak sa stal, akej bol povahy a nakoľko bol závažný. Môj osobný názor je taký, že nemôžem v tejto situácii povedať do vetra nejaké stanovisko, keď nemám všetky informácie. Ja som to videl len v televízii alebo na sociálnych sieťach, ale rozhodcovia majú viacero kamier, pohľadov, mohli za nimi dôjsť diváci, amatéri, ktorí im mohli poskytnúť viaceré videá a obrázky. Toto sú veci, ktoré ja nemám, takže by nebolo odo mňa fér, aby som vyriekol nejaké stanovisko. Možno, že keby som ho aj povedal a neskôr by sa ukázalo, že som nemal pravdu, nepridalo by mi to na dôveryhodnosti," dodal amatérsky vicemajster sveta z roku 1994.

Táto kauza môže v konečnom dôsledku pridať Petrovi Saganovi na popularite: „Tento prípad určite vyvolá polemiku, vzniknú dva tábory, jedni budú súhlasiť s rozhodnutím a ďalší nesúhlasiť, čo môže Petrovi prispieť k jeho popularite. Viem si predstaviť, že tu bude veľký tábor ľudí, ktorý bude tvrdiť, že bol potrestaný neprávom."

 

Autor: SITA, foto TASR
Galéria (2)