VIDEO Trest pre Sagana je extrémny. Zábery to ukázali jasne a odborníci súhlasia

Tagy
+ cyklistika
Tipujte s Fortunou

VITTEL - Slovenský cyklista Peter Sagan (27) skončil na Tour de France už po štvrtej etape 104. ročníka. Počas šprintu do cieľa vo Vitelli nedovoleným spôsobom odstavil Marka Cavendisha a jury podujatia sa rozhodlo uplatniť ten najvyšší trest. Vylúčenie z pretekov! Verejnosť sa ihneď rozdelila na dva tábory – jedni vravia že zaslúžene a druhí sú proti! Čoraz viac teórií a odborníkov hovorí o tom, že to bolo neoprávnene.

Svetové médiá reagujú na Saganov koniec: Tvrdé rozhodnutie pre najväčšiu hviezdu

Ťažko budeme hľadať diskutabilnejší moment tejto cyklistickej sezóny. Štvrtá etapa „starej dámy“ 2017 viedla z Mondorf-les-Bains do Vittelu a s klasickým tranzitným profilom sa mala stať korisťou niektorého zo špurtérov. To, že sa počas nej niečo veľké zomelie, nečakal nikto. Pár desiatok metrov do cieľa sa bok po boku pretláčali Sagan a Mark Cavendish. Slovákovi vyletel lakeť a Brit skončil na zemi s podozrením na zlomeninu ramennej kosti. Hodinu po finiši prišiel trest pre jazdca Bory.

Rozhodli sme sa vylúčiť Petra Sagana z Tour de France 2017 po búrlivom finiši vo Vitteli, kde svojím konaním ohrozil niekoľkých jazdcov, vrátane Marka Cavendisha a ďalších pretekárov, ktorí boli zapojení do pádu,“ citovala agentúra AP predsedu jury Philippa Mariena. „Aplikovali sme článok 12.104 o nesúmerných šprintoch, ktorý dovoľuje aj vylúčiť jazdca z pretekov a udeliť mu pokutu.“

Hrôza a pohroma dokonaná: Trest je ešte tvrdší! Sagana vylúčili z Tour de France

Rozhodcovia sa radili takmer hodinu a mali k dispozícii kamerové záznamy, ktoré si mohli prehrať niekoľkokrát. A aj tak im ušlo niekoľko detailov, ktoré minimálne tvrdia, že diskvalifikácia je pre Petra tvrdý trest. Ak sa na video pozrieme spomalene, tak je z neho jasné vyčítať, že Cavendish šprintoval tak blízko Tourminátora, že sa mu hlavou dotýkal tela a takmer sa im dotýkali ráfiky. V tom začal Mark nakláňať doprava bez cudzieho zavinenia. Už v tom momente začal padať a bolo jasné, že neudrží rovnováhu a spadne. Petrov vystrčený lakeť sa ho ani nedotkol. Sagan sa po tomto manévri musel snažiť udržať balans.

V tom, že Sagan nie je jediný vinník, sa zhodujú aj ľudia, ktorí majú v nohách  stovky takýchto šprintov.

Šéf Bory má poriadne smelé plány: Privedie k Saganovi víťaza Tour de France?

VIDEO Sagan sa nezaprie. Po víťaznej etape zaskočil novinárov vulgárnou odpoveďou

VIDEO Moment, keď stíchlo celé Slovensko: Saganova chyba mohla mať fatálne následky

Veľkú podporu vyjadril nášmu cyklistovi legendárny Eric Zabel, držiteľ šiestich zelených dresov z Tour. „Je to hanba, nemám slov,“ povedal nemecký cyklista.

Bývalý cyklista Jens Voight dokonca vyzýva na to, aby sa fanúšikovia zamerali na  víťaza šprintu Arnauda Démareho. „Démare bol prvý, kto skrížil cestu Bouhanniho a vyviedol ho z rovnováhy, po čom sa natlačil k Saganovi, aby sa zachránil. Medzi bariérou a Saganom vznikol priestor, cez ktorý nebolo možné sa prepchať. Je to o tom, že buď pribrzdíte, alebo prehráte, alebo to risknete na víťazstvo a môžete spadnúť,“ spísal na Twitter svoje postrehy Voight.

Sagana sa zastali aj športoví analytici NBC Sports Christian Vande Velde a Bob Rol. Podľa nich dvojnásobný majster sveta reagoval v danej chvíli na jazdcov na jeho ľavej strane. „Je ťažké viniť v tejto situácii Petra Sagana. Vyzerá to z tejto perspektívy brutálne, no nemyslím si, že to chcel spraviť Markovi. Nemyslím si, že sa ho snažil zraniť," povedal Vande Velde. Roll s ním súhlasil: „Absolútne. Mark nemal priestor, aby tadiaľ prešiel.“

Pád tam bol, ale Peter to neurobil úmyselne. Bol sústredený na svoju jazdu. Neuveriteľne trestajúce rozhodnutie rozhodcov, aké neuplatnili počas Cavových predchádzajúcich zákrokov,“ uvádza sa vo vyhlásení Slovenského zväzu cyklistiky na facebooku.

A na pripomenutie, zákrok Cavendisha z Tour spred troch rokov.

via GIPHY

Autor: mtr, foto Getty images