Na Deň dobytia Bastily veľké francúzske víťazstvo. Contador a Quintana dali o sebe vedieť

Tagy
+ cyklistika
Tipujte s Fortunou

FOIX - Francúzsky jazdec Warren Barguil triumfoval v piatkovej 13. etape na cyklistických pretekoch Tour de France 2017. Dvadsaťpäťročný jazdec tímu Sunweb sa presadil v záverečnom špurte štvorčlennej vedúcej skupiny vo Foix po 101 km zo Saint-Girons. 13. etapu ste mohli sledovať v ONLINE prenose na Šport24.sk.

 Vedúci muž vrchárskej súťaže v bodkovanom drese potešil domácich fanúšikov, pretože zvíťazil v Deň dobytia Bastily, najväčší sviatok Francúzov. Na druhom mieste skončil kolumbijský jazdec Movistaru Nairo Quintana, tretieho klasifikovali španielskeho veterána Alberta Contadora z družstva Trek-Segafredo, štvrtý bol jeho krajan Mikel Landa v službách Sky.

Talian Fabio Aru v piatok bez väčších problémov udržal žltý dres lídra, jeho skupina so všetkými favoritmi prišla do cieľa s mankom 1:48 min.

Začiatok online prenosu:
14. 07. 2017, 14:45

 

13. etapa: Saint-Girons - Foix

 

Obnoviť

Z dnešnej krátkej, ale intenzívnej a atraktívnej etapy je to od nás všetko. Ďakujeme vám za pozornosť. Tour de France pokračuje ďalšou etapou zajtra. Prajeme vám príjemný zvyšok dňa.

Warren Barguil môže byť veľmi spokojný. Okrem etapového víťazstva má vďaka dnešnému výkonu už 61-bodový náskok na čele súťaže o bodkovaný dres.

Držiteľ žltého dresu, ako aj prvé štyri miesta celkovej klasifikácie a ich rozostupy zostali nezmenené.

Prvých osem pretekárov je zoradených v dvoch minútach a siedmich sekundách.

Mikel Landa sa zásluhou úspešného úniku posunul na piatu priečku celkovej klasifikácie, Alberto Contador sa vrátil do prvej desiatky.

13. etapa 104. ročníka Tour de France sa skončila.

Cieľ min

Alberta Contadora, ktorého nástup prišiel príliš skoro pred cieľovou čiarou, nakoniec predbehol na páske aj Nairo Quintana. Mikel Landa finišoval štvrtý, takže nezískal žiadne bonifikačné sekundy.

Cieľ min

Francúzi sa tak v deň svojho najväčšieho sviatku, ktorým je výročie Dobytia Bastily, tešia z etapového triumfu svojho pretekára.

Cieľ min

Simon Yates a Daniel Martin prišli do cieľa bok po boku s deväťsekundovým náskokom pred ostatnými favoritmi.

Cieľ min

500 metrov pred cieľom nastúpil Alberto Contador, ktorý bojoval o etapový triumf s Warrenom Barguilom. V technickej koncovke bol silnejší Barguil!

1 min

Začína sa absolútne finále veľmi atraktívnej trinástej etapy.

2 min

Simon Yates sa priblížil k Danielovi Martinovi, ale obaja už majú za chrbtom ostatných favoritov.

4 min

Daniel Martin je stále pred skupinou favoritov, v ktorej zvyšoval tempo Froome, teraz sa snaží Simon Yates.

5 min

Najlepšie môže trinásta etapa dopadnúť pre Mikela Landu, ktorý si výrazne polepší v celkovej klasifikácii, navyše môže bojovať aj o etapový vavrín. Niečo z toho, čo stratili v predchádzajúcich etapách, dnes získajú späť Nairo Quintana a Alberto Contador.

7 min

Skupina favoritov, v ktorej figuruje aj Michal Kwiatkowski, zalepila medzeru, ktorú vytvoril Urán. Po Uránovi však útočí aj Daniel Martin.

8 min

Urán si dokázal vypracovať celkom zaujímavý náskok. Náskok vedúcej skupiny medzitým prerástol dve minúty.

9 min

Tak pozor! Útočí Rigoberto Urán!

10 min

Momentálne to vyzerá tak, že v súboji vedúcej štvorice celkovej klasifikácie sa nič zásadné neudeje. Aru, Froome, Bardet a Urán by mali finišovať spoločne.

14 min

Hlavné pole vedie v zjazde Daniel Martin, zdá sa však, že skupina favoritov ostane kompaktná.

18 min

Alberto Contador, Mikel Landa, Nairo Quintana a Warren Barguil majú pred skupinou žltého dresu k dobru bezmála dve minúty. Víťazom etapy by sa mal stať niekto z tohto kvarteta.

20 min

Froome, Aru a Martin si vypracovali náskok niekoľkých metrov, ale skupina favoritov sa opäť spojila.

22 min

V klesaní vidíme viacero nástupov. Chris Froome teraz predviedol jeden s Danielom Martinom. Fabio Aru sa ich stačil zachytiť.

23 min

Daniel Martin a Simon Yates, ktorí nestačili v závere stúpania na nástup Chrisa Frooma, sa v zjazde dokázali vrátiť do skupiny favoritov.

24 min

Rozdiel medzi vedúcou štvoricou a skupinou žltého dresu je momentálne na úrovni minúty a štyridsiatich piatich sekúnd.

25 min

Víťazom horskej prémie na Mur de Péguère sa stal Warren Barguil, ktorý zásluhou zisku desiatich bodov upevnil svoj náskok v klasifikácii vrchárov.

26 min

Chris Froome predviedol zrýchlenie, na ktoré nedokázal zareagovať Daniel Martin, no Fabio Aru, Romain Bardet a Rigoberto Urán našli odpoveď na nástup britského borca.

27 min

Na čele etapy sa vytvorila skupina so štyrmi členmi. Landu s Contadorom dostihli a doplnili Nairo Quintana s Warrenom Barguilom.

27 min

Skupina favoritov je už len osemčlenná, kontakt s ňou stratil Bennett, deviaty muž celkového poradia.

28 min

Mikel Landa a Alberto Contador sa približujú k vrcholu poslednej horskej prémie dnešnej etapy. Medzi čelnou dvojicou a Quintanom s Barguilom je takmer štyridsať sekúnd. Skupina favoritov stráca na Contadora s Landom dve minúty a tridsať tri sekúnd.

29 min

Skupina favoritov aktuálne tvorí osem pretekárov: Daniel Martin, George Bennett, Fabio Aru, Chris Froome, Louis Meintjes, Simon Yates, Romain Bardet a Riboerto Urán.

29 min

Na špici partie favoritov pracuje Daniel Martin, zaostáva Mikel Nieve, ako aj dvaja domestici Romaina Bardeta z AG2R.

29 min

Spomínaní Alexis Vuillermoz a Romain Sicard už skončili svoj pobyt pred hlavným poľom. Sicard navyše musel riešiť defekt.

30 min

Zo skupiny prenasledovateľov vypadol Michal Kwiatkowski, ktorý nestačil tempu Naira Quintanu. S Kolumbíjčanom ďalej pokračuje Warren Barguil.

30 min

Pred hlavnou skupinou sú stále okrem Landu s Contadorom a skupiny prenasledovateľov aj dvaja francúzski cyklisti Alexis Vuillermoz a Romain Sicard.

32 min

Skupinu favoritov ťahá zoskupenie UAE Team Emirates. Náskok Contadora s Landom pred prenasledovateľmi vzrástol na úroveň štyridsiatich dvoch sekúnd.

33 min

Jakob Fuglsang, ktorý pretekal s dvomi zlomeninami na ľavej ruke, odstúpil z Tour de France 2017! Klobúk dole pred tým, ako dánsky cyklista bojoval.

35 min

Quintana, Barguil a Kwiatkowski, ktorých môžeme označiť ako skupinu prenasledovateľov, strácajú na Landu s Contadorom dvadsať sekúnd. Spojenie týchto dvoch skupín sa tak zatiaľ nekoná.

37 min

Mikel Landa, siedmy v priebežnom poradí celkovej klasifikácie, stráca na žltého Fabia Arua dve minúty a päťdesiat päť sekúnd. Aktuálny rozdiel medzi Landom a Aruom sú dve minúty a dvadsať tri sekúnd.

39 min

Quintana, Barguil a Kwiatkowski už majú španielsku dvojicu na dohľad, takže pred nájazdom na záverečné stúpanie dnešného dňa by sa mala vytvoriť silná päťčlenná partia.

42 min

S Contadorom a Landom by sa mohli o chvíľku spojiť Quintana, Barguil a Kwiatkowski, ktorí na nich strácajú už len trinásť sekúnd.

43 min

Náskok Mikela Landu a Alberta Contadora pred hlavnou skupinou má hodnotu dvoch minút a dvadsiatich sekúnd.

45 min

Po chvíľkovom snažení sa však atak skončil a spomínanú štvoricu dostihli ďalší pretekári. Hlavné pole by tak malo jazdiť opäť pokope.

47 min

Útok v skupine favoritov, do ktorého zavelil Romain Bardet! Reagujú Chris Froome, Geroge Bennet a Fabio Aru.

50 min

Cyklisti teraz absolvujú dlhé klesanie až pod Mur de Péguère, posledné stúpanie dnešného dňa. Táto horská previerka má 9,4 kilometra a jej priemerný percentuálny sklon je 7,9. Obsahuje však aj pasáž s osemnásťpercentným a šestnásťpercentným sklonom.

52 min

Výsledky horskej prémie prvej kategórie na Col d'Agnes

1. Alberto Contador, 10 bodov
2. Mikel Landa, 8
3. Warren Barguil, 6
4. Nairo Quintana, 4
5. Michal Kwiatkowski, 2
6. Alexis Vuillermoz, 1

53 min

Horskú prémiu prvej kategórie na Col d'Agnes vyhral Alberto Contador pred Mikelom Landom.

55 min

Vuillermoz, ktorý bol pôvodne členom skupiny s Quintanom, už mierne zaostal a vytvoril skupinu s Gallopinom a Sicardom. Za touto trojicou zaostáva hlavné pole minútu.

56 min

Hlavné pole, v ktorom sú prví štyria muži celkovej klasifikácie, má na Contadora s Landom už viac ako dvojminútové manko. Medzi hlavným poľom a vedúcim duom sa s 36-sekundovým náskokom pred favoritmi pohybuje trojica Quintana, Barguil a Kwiatkowski.

57 min

Španielske duo Landa-Contador má pred Quintanovou skupinou 40-sekundový náskok, hlavná skupina stráca minútu a tridsať sedem sekúnd.

58 min

Priebeh dnešnej etapy je zatiaľ veľmi atraktívny. Všetko je otvorené, naozaj sa dá ťažko predpovedať, čo ponúknu jej ďalšie kilometre.

59 min

Quintana, Kwiatkowski, Barguil a Vuillermoz strácajú na Contadora s Landom päťdesiat sekúnd, pred ostatnými favoritmi majú 30-sekundový náskok.

60 min

Hlavné pole je poriadne vyselektované. Fabio Aru už nemá k dispozícii žiadneho domestika, s Chrisom Froomom tam ešte je Mikel Nieve. Ďalší dvaja borci Sky sú pred hlavným poľom – Kwiatkowski je v skupine s Quintanom, Mikel Landa v líderskej dvojici s Contadorom.

61 min

Contador a Landa majú voči hlavnému poľu s Fabiom Aruom k dobru štyridsať osem sekúnd.

62 min

Vo vedúcej skupinke už nefiguruje Alessandro De Marchi ani Warren Barguil. Na čele etapy pokračujú Mikel Landa a Alberto Contador.

62 min

Začína sa ďalšie stúpanie na Col d'Agnes. Od pelotónu sa na vzdialenosť niekoľkých metrov odpútala štvorica pretekárov vrátane Naira Quintanu či Michala Kwiatkowskiho.

63 min

Viacero cyklistov už opustilo pelotón. Ten zatiaľ nevedie žiadny tím, z hlavnej skupinky sa stále snaží niekto nastupovať.

64 min

Pretekár tímu BMC Alessandro De Marchi má pred pelotónom už len pätnásťsekundový náskok a teraz sa spojí s trojčlennou skupinkou v zložení Warren Barguil, Alberto Contador a Mikel Landa.

65 min

Výsledky horskej prémie prvej kategórie na Col de Latrape

1. Alessandro De Marchi, 10 bodov
2. Warren Barguil, 8
3. Alberto Contador, 6
4. Mikel Landa, 4
5. Romain Sicard, 2
6. Carlos Betancur, 1

68 min

31-ročný Talian Alessandro De Marchi je ôsmym cyklistom, ktorý vyhral horskú prémiu na Col de Latrape. Tento kopec bol po prvý raz zaradený do programu Tour de France v roku 1956.

69 min

Alessandro De Marchi zobral na vrchole horskej prémie prvej kategórie desať bodov za víťazstvo, Warren Barguil si prišiel po osem bodov v spoločnosti Mikela Landu a Alberta Contadora.

70 min

Alessandro De Marchi je kilometer od vrchola Col de Latrape. Z pelotónu nastúpil Warren Barguil, ktorý si ide po ďalšie body do súťaže o bodkovaný dres.

71 min

Sylvain Chavanel a Philippe Gilbert si počkali na pelotón. V úniku sa aktuálne nachádza jediný cyklista, ktorý má pred hlavným poľom k dobru tridsať sekúnd.

72 min

Jakob Fuglsang je veľký bojovník, s poraneniami ľavej ruky musí na bicykli veľmi trpieť. Niektoré pasáže trate prechádza bez toho, aby sa držal riadidiel.

73 min

Na stúpaní sa rozdelila aj vedúca skupinka. Philippe Gilbert a Sylvain Chavanel skončili svoje snaženie, na čele tak pokračuje osamotený Alessandro De Marchi.

74 min

Skupina prenasledovateľov je už minulosťou. Z pelotónu však nastúpila ďalšia trojica cyklistov.

74 min

Cyklisti už začali stúpať na Col de Latrape, úvodnú z troch horských prémii prvej kategórie, ktoré organizátori zaradili do itinerára dnešnej etapy.

75 min

Kompletné zloženie skupiny prenasledovateľov: Wyss, Ulissi, Lammertink, Calmejane, Arashiro, Pasqualon, Mollema, Poljański, Burghardt.

77 min

Skupina prenasledovateľov má deväť členov. Je v nej aj Lilian Calmejane, ktorý vyhral ôsmu etapu a jeden deň bol nositeľom bodkovaného dresu.

79 min

Situácia na trati je momentálne nasledovná. S minútovým náskokom pred pelotónom sa na čele etapy pohybujú De Marchi, Gilbert a Chavanel. Za nimi sa sformovala skupina prenasledovateľov.

80 min

Výsledky rýchlostnej prémie

1. Sylvain Chavanel, 20 bodov
2. Philippe Gilbert, 17
3. Alessandro De Marchi, 15
4. Michael Matthews, 13
5. Marcel Kittel, 11
6. Sonny Colbrelli, 10
7. André Greipel, 9
8. Nicolas Edet, 8
9. Nicolas Roche, 7
10. Marco Haller, 6
11. Jack Bauer, 5
12. Pierre-Luc Périchon, 4
13. Greg Bole, 3
14. Andrey Grivko, 2
15. Florian Vachon, 1

82 min

Od štartu etapy sa ide vo vysokom tempe. Ako sme avizovali, rýchlostnou prémiou prešla ako prvá unikajúca trojica. 20 bodov za víťazstvo si pripísal skúsený francúzsky matador Sylvain Chavanel.

83 min

Atakuje aj dvojica pretekárov Bora-Hansgrohe. Marcus Burghardt a Paweł Poljański majú záujem pripojiť sa k trojici De Marchi, Gilbert a Chavanel.

84 min

Tour de France 2017 má o ďalšieho účastníka menej. Preteky vzdal Arthur Vichot (FDJ), ktorý spadol v jedenástej etape.

85 min

Voecklerovi s Barguilom útok nevyšiel, po nich to skúšajú De Marchi, Gilbert a Chavanel. Vypracovali si náskok pätnástich sekúnd.

87 min

Štvrté miesto na rýchlostnej prémii získal Michael Matthews, Marcel Kittel ňou prešiel hneď za ním. V súťaži o zelený dres sa tak uskutočnila len kozmetická úprava.

88 min

Kilometer od rýchlostnej prémie. Zdá sa, že ako prví ňou prejdu De Marchi, Gilbert a Chavanel.

90 min

Thomas Voeckler (Direct Energie) a Warren Barguil (Sunweb) boli dostihnutí. Šťastie teraz skúšalo viacero jazdcov, ale pred pelotónom nakoniec ostali len traja.

92 min

O pobyt v úniku je veľký záujem. Francúzske duo, ktoré je zatiaľ na čele, nasleduje ďalšia početná skupinka.

94 min

Thomas Voeckler (Direct Energie) a Warren Barguil (Sunweb) majú zatiaľ k dobru len jedenásť sekúnd.

97 min

Prvým pretekárom, ktorý stratil kontakt s pelotónom, je Jakob Fuglsang. 32-ročný dánsky cyklista zápasí so zranením zápästia.

100,4 min

Ihneď po štarte zavelili do útoku Vockler a Barguil. Domáci cyklisti sú dnes veľmi motivovaní, keďže vo Francúzsku oslavujú Deň dobytia Bastily, ktoré znamenalo začiatok Veľkej francúzskej revolúcie.

13. etapa 104. ročníka Tour de France zo Saint-Girons do Foix práve odštartovalo.

Rigoberto Úran, ktorý včera finišoval druhý, nakoniec stráca zo štvrtého miesta celkovej klasifikácie na Fabia Arua nie 55, ale 35 sekúnd. Rozhodcovia mu zrušili pôvodne udelenú dvadsaťsekundovú penalizáciu.

Príjemný deň všetkým fanúšikom cestnej cyklistiky a Tour de France. 104. ročník najslávnejších pretekov sveta dnes pokračuje trinástou epizódou a my vás pozývame k sledovaniu jej textového prenosu.

Prvú pyrenejskú etapu ovládol Romain Bardet

Pelotón Starej dámy odštartoval boje v Pyrenejach 214,5 kilometra dlhou etapou, ktorá obsahovala šesť kategorizovaných stúpaní – z toho dva boli prvej kategórie a jedno najťažšej HC kategórie. Dve horské prémie boli umiestnené na posledných dvanástich kilometroch dvanástej etapy, pričom finišovalo sa na 2,4-kilometrovom kopci s priemerným sklonom 8,4%. O etapový vavrín nebojoval únik, ale pretekári na celkové poradie. Absolútne finále začalo na méte 350 metrov pred cieľom, keď sa do toho na brutálnej záverečnej pasáži oprel Fabio Aru. Jeho nástup dokázali zachytiť Bardet s Uránom. Najlepšie nohy nakoniec preukázal francúzsky cyklista Romain Bardet, ktorý sa tak mohol tešiť zo zisku tretieho etapového triumfu na Tour de France vo svojej kariére. Druhý skončil Rigoberto Urán, tretie miesto si vybojoval Fabio Aru.

Tím Sky prišiel po dvanástich etapách o žltý dres

Mimoriadne intenzívny finiš v závere včerajšej etapy vôbec nesadol Chrisovi Froomovi. Britský jazdec prešiel cieľovou čiarou na siedmom mieste so stratou 22 sekúnd na Romaina Bardeta a 20-tich sekúnd na Fabia Arua, ktorý ho vystriedal na čele celkovej klasifikácie. Najväčšieho favorita na triumf postihla doposiaľ najväčšia kríza na tohtoročnej Tour, Sky tak po dvanástich etapách prepustilo držanie žltého dresu inému zoskupeniu.

Prvá štvorka v jednej minúte

Nový priebežný líder celkovej klasifikácie Fabio Aru získal v cieli dvanástej etapy za tretie miesto aj štyri bonifikačné sekundy, takže má na čele poradia šesťbodový náskok pred Froomom. Tretí Romain Bardet stráca na talianskeho pretekára Astany 25 sekúnd, Rigoberto Urán, okupujúci štvrtú priečku, má na Arua manko 55 sekúnd. Tento stav na čelných miestach celkovej klasifikácie dozaista teší všetkých nezainteresovaných priaznivcov, ktorí chcú vidieť poriadne zamotané a atraktívne cyklistické divadlo v boji o zisk žltého dresu.

Čo prinesie najkratšia etapa Tour de France 2017?

Cyklisti ostávajú v Pyrenejach a v trinástej etape ich čaká porcia 101 kilometrov. Síce nezvyčajne krátka, ale profilom o to zaujímavejšia etapa ponúka už na trinástom kilometri rýchlostnú prémiu. Pár kilometrov po nej sa začne stúpať na úvodné z troch stúpaní prvej kategórie, ktoré dnes čakajú pelotón. Po Col de Latrape nasleduje zjazd a ďalšia horská prémia prvej kategórie. Nasledujúce kilometre budú znovu rýchlo odsýpať, keďže sa pôjdu v klesaní, po ktorom sa začne liezť na Mur de Péguère, posledný kategorizovaný kopec etapy. Jeho vrchol je na méte 27 kilometrov pred cieľom, ktorému predchádza klesanie a kilometre po rovine.

Čo prinesie trinásta etapa zo Saint-Girons do Foix, sa predikuje veľmi ťažko. S podobným typom etapy sa totiž cyklisti často nestretávajú. V každom prípade, profil aj situácia v celkovom poradí sľubujú veľmi atraktívny priebeh.

Etapové víťazstvo môže pripadnúť úniku, ale aj pretekárom na celkové poradie. Ambíciu dosiahnuť čiastkový úspech môžu dnes mať aj Nairo Quintana či Alberto Contador, ktorí včera na najlepších stratili niečo cez dve minúty.

Nasledovanejšími mužmi etapy budú prví štyria pretekári v celkovej klasifikácii. Cyklistický svet bude zvedavý, ako sa to medzi nimi v takejto previerke vyvinie. Otázok, ktoré vyvstávajú, je viac. Bude sa znovu meniť nositeľ žltého dresu? Ostanú rozostupy naďalej také tesné? Bola včerajšia kríza Chrisa Frooma len jednorázovou záležitosťou?

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 14:45.

Autor: Šport24.sk, foto Reuters, Getty images