VIDEO V kopcoch sa odtrhol Mollema. Jeho únik mu priniesol prvý triumf

Tagy
+ cyklistika
Tipujte s Fortunou

Le Puy-en-Velay - Holandský cyklista Bauke Mollema z tímu Trek-Segafredo vyhral nedeľnú 15. etapu pretekov Tour de France, ktorá merala 189,5 kilometra a viedla z Laissac-Severac 'Eglise do Le Puy-en-Velay. Pripísal si premiérové etapové prvenstvo na Tour, v roku 2013 sa z čiastkového úspechu tešil na španielskej Vuelte. Druhý skončil Talian Diego Ulissi (SAE Team Emirates), tretí finišoval domáci Tony Gallopin (Lotto-Soudal.)

Pretekári absolvovali kopcovitú etapu, postupne na nich čakali horské prémie prvej, tretej, prvej a štvrtej kategórie, cieľ bol po zjazde. Profil dával príležitosť jednotlivcom či skupinám snažiacim sa o ataky. Do záverečných 60 kilometrov sa z početného 28-členného úniku odpútal Tony Martin (Kaťuša-Alpecin), ktorý nechcel vyčkávať na záverečné stúpanie. Vypracoval si dvadsaťsekundový náskok, v zjazde a na rovine ho zvýšil na viac než minútu. Päťdesiat kilometrov pred cieľom vyhovovala trať presne jeho schopnostiam špecialistu na časovky.

Nositeľ žltého dresu Christopher Froome (Sky) mal približne 40 kilometrov pred finišom problémy s bicyklom, od tímového kolegu dostal nový a pokračoval približne deväť minút za Martinom. Zaostával však najmä za skupinou, v ktorej figurovali druhý a tretí muž priebežného poradia Fabio Aru (Astana), resp. Romain Bardet (AG2R La Mondiale). Ani vyše minútový náskok nestačil Martinovi v kopci, kde ho tri kilometre pod vrcholom dostihol a aj predstihol Warren Barguil (Sunweb). Mikel Landa dotiahol Froomea naspäť, no prepadol sa iný ašpirant Nairo Quintana, na ktorého dokonca ani nečakali spolujazdci z Movistaru.

Serge Pauwels (Dimension Data) i Mollema prenasledovali Barguila, práve druhý menovaný sa v zjazde dostal na čelo a osamotene vyrazil v ústrety víťazstvu. Súperilo sa aj za nimi. Bardet nasadil, neodpútal sa však od spolufavoritov vrátane Froomea, naďalej strácal jedine Quintana. Tridsaťročný Mollema vyhral poslednú horskú prémiu, držal sa na vedúcej pozícii aj desať kilometrov pred páskou a podarilo sa mu to až do cieľa.
V pondelok je na programe druhý voľný deň, v utorok potom na cyklistov čaká 16. etapa Le Puy-en-Velay - Romans sur Isere      (165 km).

"Je to úžasné, som veľmi šťastný. Konečne som vyhral etapu na TdF, uplynulé roky som na tom pracoval. Niekoľkokrát som bol blízko, na túto etapu sme dostali voľnú ruku. Takmer sme sa nechytili úniku, pomohli mi tímoví kolegovia. V stúpaní som sa snažil priblížiť k vedúcej skupine. Potom som si povedal, že to skúsim a nebudem váhať. Asi nikdy som nešiel sám takto dlho," uviedol nedeľný víťaz v televíznej reakcii

Froome si udržal čelné postavenie v celkovej klasifikácii, Quintana vypadol z jej elitnej desiatky. V pondelok je na programe druhý voľný deň, v utorok potom na cyklistov čaká 16. etapa Le Puy-en-Velay - Romans sur Isere (165 km).

Výsledky 15. etapy Tour de France (Laissac-Severac 'Eglise - Le Puy-en-Velay, 189,5 km):
1. Bauke Mollema (Hol./Trek-Segafredo) 4:41:47 h, 2. Diego Ulissi (Tal./SAE Team Emirates), 3. Tony Gallopin (Fr./Lotto-Soudal), 4. Primož Roglič (Slovin./LottoNl-Jumbo) všetci +19 s, 5. Warren Barguil (Fr./Sunweb) +23, 6. Nicolas Roche (Ír./BMC) +1:00 min, 7. Lilian Calmejane (Fr./Direct Energie), 8. Jan Bakelants (Belg./AG2R La Mondiale), 9. Thibaut Pinot (Fr./FDJ), 10. Serge Pauwels (Belg./Dimension Data) všetci +1:04

Priebežné poradie po 15. etape:
1. Christopher Froome (V. Brit./Sky) 59:52:09 h, 2. Fabio Aru (Tal./Astana) +18 s, 3. Romain Bardet (Fr./AG2R La Mondiale) +23, 4. Rigoberto Uran (Kol./Cannondale-Drapac) +29, 5. Daniel Martin (Ír./Quick-Step Floors) +1:12 min, 6. Mikel Landa (Šp./Sky) +1:17, 7. Simon Yates (V. Brit./Orica-Scott) +2:02, 8. Louis Meintjes (JAR/SAE Team Emirates) +5:09, 9. Alberto Contador (Šp./Trek-Segafredo) +5:37, 10. Damiano Caruso (Tal./BMC) +6:05

Bodovacia súťaž:
1. Marcel Kittel (Nem./Quick-Step Floors) 373 bodov, 2. Michael Matthews (Aus./Sunweb) 294, 3. André Greipel (Nem./Lotto Soudal) 187, 4. Alexander Kristoff (Nór./Kaťuša-Alpecin) 158, 5. Sonny Colbrelli (Tal./Bahrain-Merida) 128, 6. Evald Boasson Hagen (Nór./Dimension Data) 115

 Vrchárska súťaž:
1. Barguil 116 bodov, 2. Roglič 38, 3. Thomas De Gendt (Belg./Lotto-Soudal) 36, 4. Landa 33, 5. Alexis Vuillermoz (Fr./AG2R La Mondiale) 28, 6. Froome 25

Začiatok online prenosu:
16. 07. 2017, 13:10

 

15. etapa: Laissac-Sévérac-l'Église - Le Puy-en-Velay

 

Obnoviť

Priebežné poradie po 15. etape:
1. Chris Froome (SKY) 64:40:21 hod.
2. Fabio Aru (AST) + 18 s
3. Romain Bardet (ALM) + 23 s
4. Rigoberto Uran (CDT) + 29 s
5. Daniel Martin (QST) + 1:12 min.
6. Mikel Landa (SKY) + 1:17 min.
7. Simon Yates (ORS) + 2:02 min.
8. Louis Meintjes (UAD) + 5:09 min.
9. Alberto Contador (TRS) + 5:27 min.
10. Damiano Caruso (BMC) + 6:05 min.

Konečné poradie 15. etapy:
1. Bauke Mollema (TFS) 4:41:47 hod.
2. Diego Ulissi (UAD) + 19 s
3. Tony Gallopin (LTS) + 19 s
4. Primož Roglič (TLJ) + 19 s
5. Warren Barguil (SUN) + 23 s

Dnešná etapa bola ako stvorená pre úniky. Vo zvlnenom teréne napokon odišla skupina 28 cyklistov, ktorá sa pobila o etapové víťazstvo. Rozhodujúci nebol kopec prvej kategórie, ale zjazd po ňom, v ktorom zaútočil Bauke Mollema a svoje tridsaťkilometrové sólo premenil na triumf. Holanďan sa radoval pred Ulissim a Gallopinom. Medzi favoritmi nedošlo k veľkým zmenám. Výrazne stratil akurát Nairo Quintana, ktorý nezvládol posledné ťažké stúpanie.

cieľ min

Daniel Martin doviedol svoj miniúnik do úspešného konca. Ír získal v záverečnom klesaní na konkurentov v boji o žltý dres približne trinásť sekúnd.

Stále však pokračuje boj medzi favoritmi. Zo skupiny odskočil Daniel Martin a darí sa mu získať nejaké sekundy na svojich súperov.

cieľ min

Šprint skupiny prenasledovateľov bol vyrovnaný. Napokon sa tešil z druhého miesta Diego Ulissi, tretí bol Tony Gallopin, štvrtú priečku obsadil Primož Roglič a piaty skončil Warren Barguil.

cieľ min

Bauke Mollema zaútočil v zjazde tridsať kilometrov pred cieľom a prekvapil svojich kolegov v úniku. Holanďan využil váhanie konkurentov a dosiahol cenné etapové víťazstvo.

1 km min

Posledný kilometer dnešnej etapy. Bauke Mollema je stále na prvom mieste a má k dispozícii komfortný náskok, ktorý mu bude stačiť na víťazstvo.

2 km min

Bauke Mollema má pred sebou posledné dva kilometre do cieľa. Holandský cyklista je blízko etapového prvenstva, pretože štvorica za ním špekuluje.

4 km min

Štvorica prenasledovateľov vidí pred sebou Baukeho Mollemu, ale Holanďan ide na maximum a stále si drží malý náskok.

6 km min

Jazdci v skupine favoritov na chvíľu zvesili nohy, čo sa snaží využiť na útok Daniel Martin. Zvyšok pretekárov sa po sebe len pozerá.

7 km min

Bauke Mollema pokračuje vo výbornom výkone a drží štvoricu za sebou na dištanc. Má momentálne náskok dvadsiatich sekúnd.

8 km min

V skupine favoritov zaútočil Simon Yates. Mikel Landa však rýchlo reagoval a zalepil dieru za držiteľom bieleho dresu.

9 km min

Skupina štyroch prenasledovateľov začala poctivo striedať a bude sa pokúšať o zmazanie náskoku Baukeho Mollemu. Záverečné kilometre sú v klesaní alebo po rovine.

10 km min

Posledných desať kilometrov bude dramatických. Vpredu je stále osamotený Bauke Mollema, za ním sa sformovala už štvorica Barguil, Gallopin, Roglič a Ulissi.

12 km min

Najlepšie nohy na kopci ukázali Warren Barguil a Primož Roglič. Obaja sa vydali na stíhaciu jazdu za Baukem Mollemou.

13 km min

Bauke Mollema bez problémov zvládol posledné stúpanie a na jeho vrchole získal jeden bod do vrchárskej súťaže. Holanďan má však náskok už len dvadsiatich sekúnd, pretože jazdci za ním začali útočiť a zvýšili tempo.

15 km min

Začalo sa posledné stúpanie dnešného dňa na Côte de Saint-Vidal, ktoré meria 1,9 kilometra a má priemerný sklon 6,8 %. Ide o horskú prémiu štvrtej kategórie.

16 km min

Bauke Mollema má výborne rozohranú pätnástu etapu, pretože skupina za ním nedokáže nájsť spoločnú reč a už stráca štyridsať sekúnd.

18 km min

Nairo Quintana sa snaží znížiť svoje manko. Momentálne stráca na skupinu okolo žltého dresu minútu a pol.

19 km min

Podobne sa rozrastá aj skupina za Mollemom. Holanďan však môže zostať pokojný, pretože jeho náskok sa zvyšuje na pol minúty.

20 km min

Skupina favoritov sa rozrástla, pretože do nej pribudli jazdci, ktorí sa dostali späť v zjazde alebo tí, ktorí sa tam prepadli z pôvodného úniku.

23 km min

Bauke Mollema stále pokračuje v samostatnej jazde. Jeho odstup od skupiny sa zvyšuje, pretože jazdci za ním nedokážu spolupracovať.

25 km min

Z najlepšej desiatky celkového poradia nie je v skupine žltého dresu iba Nairo Quintana. Kolumbijčan vypadol z boja pomerne rýchlo, ešte v úvode stúpania.

26 km min

Mollemov náskok je minimálny a určite nie rozhodujúci. Vpredu je približne desať pretekárov, v skupine favoritov sa nachádza rovnaký počet mužov.

28 km min

Bauke Mollema sa rozhodol zaútočiť v zjazde a získal mierny náskok. Uvidíme, ako na to bude reagovať zvyšok úniku.

30 km min

Únik sa v klesaní takisto spojil, ale skupina vpredu je výrazne zredukovaná oproti tomu, ako začínala stúpanie. Odstup od skupiny okolo žltého dresu sa zmenšil na 6 minút a 30 sekúnd.

31 km min

Bardet s Uranom sa pokúsili uniknúť, ale unavený Froome dokázal reagovať na ich atak. Skupina favoritov je opäť pokope.

32 km min

Warren Barguil vyhral horskú prémiu prvej kategórie na Col de Peyra Taillade. Francúz získal ďalších desať bodov.

32 km min

Mikel Landa sa vrátil pomôcť Chrisovi Froomovi a dotiahol ho späť do skupiny najväčších favoritov. Britský líder celkovej klasifikácie zvládol náročné momenty.

33 km min

Chris Froome ukazuje obrovskú bojovnosť a silu v stúpaní. Britský cyklista stratil dôležité sekundy výmenou zadného kolesa, ale už je blízko pri skupine favoritov.

34 km min

Najlepšie nohy v stúpaní ukazuje líder v súťaži o bodkovaný dres Warren Barguil. Francúz je momentálne na absolútnom čele pretekov.

35 km min

Nairo Quintana takisto nezvládol stúpanie na Col de Peyra Taillade. Prepadol sa zo skupiny s Bardetom cez skupinu s Froomom a teraz jazdí sám.

35 km min

Tony Martin v prudkom stúpaní úplne stuhol. Cez neho sa postupne dostávajú viacerí jazdci.

35 km min

Odstup Tonyho Martina od druhej skupiny v týchto chvíľach klesol už na dvadsať sekúnd. Nemca by mali čoskoro dostihnúť, no nemusí to pre neho znamenať koniec v dnešnej etape.

36 km min

Skupina okolo Romaina Bardeta sa snaží uniknúť Chrisovi Froomovi, ktorý musel meniť zadné koleso a musí doťahovať svoju štyridsaťsekundovú stratu.

36 km min

Tony Martin je naďalej osamotený v úniku a pred svojimi konkurentmi si drží približne minútový náskok. Do vrcholu stúpania zostávajú štyri kilometre.

38 km min

Chris Froome mal problémy so zadným kolesom a vypadol z pelotónu. Britovi teraz musia pomôcť tímoví kolegovia, aby bol pod kopcom v skupine s ostatnými favoritmi.

39 km min

Francúzsky tím AG2R zaútočil v zjazde a chcel roztrhať pelotón Čiastočne sa mu to podarilo, ale Chris Froome s pomocou svojich kolegov odolal.

41 km min

Tony Martin zahájil stúpanie na horskú prémiu prvej kategórie Col de Peyra Taillade, ktoré meria 8,3 kilometra a má priemerný sklon 7,4 %. Nemec si vypracoval náskok minúty a pol.

44 km min

Situácia sa nemení. Tony Martin naďalej veľmi rýchlo klesá a stále získava sekundy na svojich prenasledovateľov aj pelotón.

47 km min

Tony Martin v zjazde nestráca zo svojho náskoku. Stále má k dobru viac ako minútu, no je otázne, či mu to bude stačiť na stúpaní prvej kategórie.

50 km min

Vpredu sa konečne začalo pretekať a záver etapy bude mimoriadne zaujímavý. Pelotón na to zatiaľ nereaguje a stráca už deväť minút.

53 km min

Skupina prenasledovateľov sa začína trhať, pretože tempo v nej nebolo vysoké. Tony Martin postupne zvyšuje náskok, čo znepokojuje jazdcov, ktorí chcú vyhrať etapu.

56 km min

Nemecký tempár stále pokračuje vo svojom úniku a nevyzerá to s ním vôbec zle. Vypracoval si už viac ako minútový náskok. Pelotón stráca na čelo pretekov približne osem minút.

59 km min

Tony Martin by v priamom súboji s vrchármi nemal veľkú šancu uspieť na stúpaní prvej kategórie. Preto si chce vytvoriť náskok, aby mal príležitosť vyhrať etapu.

62 km min

Tony Martin zaútočil v klesaní a vytvoril si mierny náskok. Momentálne má pred početnou skupinou k dobru viac ako dvadsať sekúnd.

65 km min

Cyklisti sú momentálne v klesavých pasážach. Čaká ich ešte približne dvadsaťpäť kilometrov v zjazde alebo po rovine a až potom príde finále dnešnej etapy v podobe záverečných stúpaní.

69 km min

Najlepšiu pozíciu v úniku má tím BMC, ktorý dostal dopredu až štyroch svojich pretekárov (Caruso, Moinard, Roche a De Marchi). Navyše všetci sú schopní sa presadiť v stúpaniach.

72 km min

Vedúca skupina je stále kompaktná a dá sa očakávať, že bude spolupracovať až pod stúpanie prvej kategórie. Potom to už bude len na jednotlivcoch, či zvládnu nástrahy trate.

75 km min

Športový riaditeľ tímu Sky Nicolas Portal povedal pre Francúzsku televíziu, že jeho jazdci si budú musieť dávať pozor na poslednom stúpaní, ale zároveň už nemusia stíhať únik, ktorý by mal prísť až do cieľa.

78 km min

Pelotón výrazne zvoľnil a na vedúcu skupinu stráca už takmer sedem a pol minúty. Jazdci v úniku majú čoraz reálnejšiu šancu triumfovať v dnešnej etape.

81 km min

Chris Froome sa dohováral so svojimi tímovými kolegami. Uvidíme, či sa v dnešnej etape dočkáme súbojov medzi hlavnými favoritmi alebo bude tím Sky situáciu iba kontrolovať.

84 km min

Dnešná etapa sa bude rozhodovať na záverečnom stúpaní prvej kategórie a následnom klesaní do cieľa. Najväčších favoritov na víťazstvo preto treba hľadať medzi kvalitnými vrchármi. Vysoké ambície budú mať Caruso, Pinot, Barguil, Mollema, Calmejane či ďalší.

87 km min

Tempo v úniku sa postupne zvyšuje, ale skupina stále zostáva pokope. Jej odstup pred pelotónom je aktuálne viac ako šesť minút.

90 km min

Momentálne sa nachádza vedúca skupina v približne desaťkilometrovom miernom stúpaní, ktoré nie je kategorizované. Potom príde na rad opäť klesanie a jazda po rovine.

92 km min

Matthews dnes splnil svoj cieľ. Triumfom na rýchlostnej prémii si poistil druhé miesto v boji o zelený dres. Na Nemca Marcela Kittela stráca 79 bodov.

93 km min

Michael Matthews podľa očakávania triumfoval na rýchlostnej prémii v Saint-Alban-Sur-Limagnole. Austrálčan si pripísal plný počet dvadsiatich bodov.

96 km min

Dvadsaťosem cyklistov na čele má momentálne náskok 5 minút a 45 sekúnd. Pelotóne stále kontroluje tím Sky, ktorý sa nikam neženie.

100 km min

Do cieľa zostáva ešte sto kilometrov. Čoskoro sa jazdci v úniku dostanú na rýchlostnú prémiu, ktorú bude chcieť vyhrať Michael Matthews.

102 km min

Tony Martin chcel zvýšiť tempo vo vedúcej skupine, a tak skúsil zaútočiť. Nemecký cyklista však nevyprovokoval nikoho ďalšieho.

105 km min

Damiano Caruso je najlepším postaveným jazdcom v celkom poradí z úniku. Taliansky pretekár v službách BMC je momentálne na štrnástom mieste a na lídra stráca 11 minút a 26 sekúnd. Ak by pelotón nechal skupine priestor, mohol by sa posunúť aj do najlepšej desiatky.

110 km min

Vedúca skupina prešla bufetom. Všetci jazdci sa poctivo občerstvili a nabrali energiu do druhej polovice etapy.

113 km min

Cyklisti sa nachádzajú v miernom klesaní, takže kilometre postupne ubúdajú. Skupina na čele si udržuje konštantný náskok a pridáva sekundy navyše.

118 km min

Tím Sky necháva priestor úniku a zatiaľ nejde ani zďaleka maximálne tempo. Odstup vedúcej skupiny sa dostal cez päť minút.

122 km min

Kompletné zloženie úniku: Jan Bakelants (AG2R-La Mondiale), Bauke Mollema (Trek-Segafredo), Damiano Caruso, Alessandro De Marchi, Amaël Moinard a Nicolas Roche (BMC), Kristjian Durasek a Diego Ulissi (UAE), Thibaut Pinot (FDJ), Serge Pauwels (Dimension Data), Tony Martin, Robert Kišerlovski, Maurits Lammertink (Katusha), Tiejs Benoot, Thomas De Gendt a Tony Gallopin (Lotto-Soudal), Michael Matthews, Warren Barguil a Simon Geschke (Sunweb), Luis Angel Maté a Dani Navarro (Cofidis), Primož Roglič (LottoNL-Jumbo), Lilian Calmejane a Romain Sicard (Direct Energie), Dylan Van Baarle (Cannondale-Drapac), Tsgabu Grmay (Bahrain-Merida), Romain Hardy a Pierre-Luc Périchon (Fortuneo-Oscaro).

126 km min

Skupina na čele je veľmi veľká, takže v nej nevládne ideálna spolupráca. Niektorí cyklisti ťahajú, niektorí sa iba vozia v úzadí. Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať v nasledujúcich kilometroch.

130 km min

Vedúca pätica spomalila a počkala na skupinu prenasledovateľov. Na čele pretekov sa teraz sformoval únik, ktorý má 28 členov.

135 km min

V druhej skupine sa nachádza aj Austrálčan Michael Matthews, ktorý bude mať záujem triumfovať na rýchlostnej prémii, aby ukrojil z náskoku nemeckého lídra bodovacej súťaže Marcela Kittela.

139 km min

Rozdiel medzi prvou a druhou skupinou sa znížil pod minútu, a tak môžeme očakávať, že všetci muži v úniku sa napokon spoja.

142 km min

Cyklistov teraz čaká jednoduchšia časť etapy. V nasledujúcich sto kilometroch pôjdu po rovine alebo v klesaní a absolvujú jednu rýchlostnú prémiu. V závere následne prídu ešte dve stúpania.

146 km min

Warren Barguil vyhrala aj druhú horskú prémiu dnešného dňa, tentoraz tretej kategórie. Na vrchole Côte de Vieurals získal dva body a zase zvýšil svoj náskok v boji o bodkovaný dres.

147 km min

Tím Sunweb vyhral posledné dve etapy Tour de France. Včera triumfoval Michael Matthews, predvčerom Warren Barguil. Obaja sú dnes v úniku a podľa slov francúzskeho cyklistu sa budú snažiť opäť vyhrať.

148 km min

Tím Sky kontroluje tempo v pelotóne. Balík stráca na únik už štyri minúty, no nejde príliš rýchlo a dostávajú sa do neho späť aj jazdci, ktorí v prvom stúpaní nestíhali.

149 km min

Začína sa stúpanie na horskú prémiu tretej kategórie Côte de Vieurals, ktoré meria 3,3 kilometra a má priemerný sklon 5,9 %.

150 km min

Vedúca pätica má momentálne náskok minúty a pol pred prenasledovateľmi. Pelotón stráca na čelo pretekov tri a pol minúty.

152 km min

Kiserlovski sa zaradil do druhej skupiny. Okrem neho sú medzi prenasledovateľmi Bakelants, Mollema, De Marchi, Moinard, Roche, Durašek, Ulissi, Pinot, Lammertink, Benoot, De Gendt, Gallopin, Matthews, Geschke, Navarro, Roglič, Calmejane, Hardy, Sicard, Maté Mardones, Martin a Périchon.

156 km min

Situácia na trati sa stále mení. Do čela pretekov sa dokázali vrátiť Van Baarle a Grmay, takže je vpredu momentálne pätica cyklistov. Za nimi by mal byť Kiserlovski a potom skupina okolo Mollemu, ktorá má 23 jazdcov.

158 km min

Tim Wellens z celku Lotto-Soudal už nepokračuje na 104. ročníku Tour de France. V posledných dňoch bojoval s alergiami a napokon sa rozhodol odstúpiť.

160 km min

Početná skupina prenasledovateľov okolo Baukeho Mollemu či Michaela Matthewsa prešla vrcholom stúpania s odstupom približne dvoch minút. Pelotón stráca ešte o minútu viac.

161 km min

Warren Barguil vyhral horskú prémiu prvej kategórie na Montée de Naves d'Aubrac a pripísal si desať bodov do vrchárskej súťaže. Jeho náskok na čele bodkovanej súťaže sa teraz zvýšil na priepastných 68 bodov.

162 km min

Tím Sky spomalil tempo v skupine favoritov, kde sú všetci dôležití jazdci v boji o žltý dres. Zvyšok štartového poľa má preto šancu na únik.

163 km min

Relatívne pokojnú situáciu vidíme iba na úplnom čele dnešnej etapy, kde naďalej figuruje trojica Barguil, Caruso a Pauwels. Za nimi sledujeme stále nejaké zmeny.

164 km min

Pelotón je momentálne rozdelený na niekoľko skupín. Vpredu sú muži okolo Baukeho Mollemu, tesne za nimi tím Sky s Chrisom Froomom. Dopredu sa vydáva Tony Gallopin.

165 km min

Warren Barguil uťahal aj ďalších súperov. Tempo s ním držia už iba Damiano Caruso a Serge Pauwels. Náskok úniku pred pelotónom sa blíži k dvom minútam.

166 km min

Do konca stúpania zostáva posledných päť kilometrov. Vpredu zostala šestica Barguil, Caruso, Pauwels, Kiserlovski, Van Baarle a Grmay.

167 km min

Warren Barguil chce získať plný počet bodov na vrchole stúpania. Preto ide veľmi rýchlo a vyselektoval skupinu na šiestich jazdcov.

168 km min

Vedúca skupina sa začína rozpadať. Tempu prekvapivo nestačil Tony Martin a hneď potom odpadol aj Luis Maté Mardones.

169 km min

Pelotón takisto začal stúpať a ihneď vidíme úniky. Situácia v balíku je neprehľadná, pretože každý tím sa snaží dostať dopredu svojho zástupcu.

170 km min

Únik zahájil stúpanie na prvú horskú prémiu dnešného dňa Montée de Naves d'Aubrac. Ide o kopec prvej kategórie, ktorý meria 8,9 kilometra s priemerným sklonom 6,4 %.

171 km min

Jazdci Treku chceli odísť z pelotónu a spolu s nimi aj ďalší cyklisti. Vyzerá to tak, že balík zatiaľ zostane pokope. Jeho strata sa dostala na úroveň minúty a pol.

173 km min

V úniku diktuje tempo dvojica z tímu Kaťuša. Úplne vpredu sa drží Tony Martin, za jeho kolesom sa nachádza Robert Kiserlovski a veľmi aktívny je aj Warren Barguil.

175 km min

Chvíľu sa zdalo, že z pelotónu už nebude nikto unikať, ale situácia sa opäť zmenila. Navyše útoky sledujeme aj v čelnej skupine.

178 km min

Balík sa upokojil a teraz necháva priestor úniku. Náskok vedúcej desiatky je už takmer minútový.

181 km min

Odstup medzi únikom a pelotónom sa pohybuje stále na úrovni okolo dvadsiatich sekúnd. Definitívne zloženie vedúcej skupiny sa dozvieme pravdepodobne až po prvom stúpaní dnešného dňa.

184 km min

V pelotóne vidíme zvýšenú aktivitu. Z hlavného poľa sa snažia dostať do úniku ďalší cyklisti. Čelná skupina by sa mohla výrazne rozrásť.

186 km min

Úvodných desať kilometrov je rovinatých, následne čaká cyklistov krátky zjazd a potom príde na rad stúpanie na horskú prémiu prvej kategórie.

187 km min

Napokon je v úniku presne deväť pretekárov, ktorí si vytvorili pred pelotónom náskok viac ako dvadsať sekúnd. Navyše dobre spolupracujú.

188 km min

V prvom pokuse o únik vidíme približne desať cyklistov. Nechýba medzi nimi ani držiteľ bodkovaného dresu Warren Barguil, ktorý má už teraz bezpečný náskok na čele poradia vrchárov.

189 km min

Hneď v úvodných metroch po štarte prichádzajú prvé úniky. Profil etapy nahráva útočne naladeným jazdcom, ktorých by dnes mohol pelotón nechať na pokoji.

189 km min

15. etapa 104. ročníka Tour de France bola oficiálne odštartovaná.

Pelotón absolvoval slávnostný štart v Laissac-Sévérac-l'Église. Približne desať minút sa bude presúvať neutrálnou zónou na nultý kilometer dnešnej etapy.

Vítame vás pri sledovaní on-line prenosu z 15. etapy 104. ročníka Tour de France, ktorá povedie z Laissac-Sévérac-l'Église do Le Puy-en-Velay.

Organizátori pripravili pre cyklistov 189,5 kilometra dlhú trať, ktorá povedie zvlneným terénom a ponúkne štyri horské a jednu rýchlostnú prémiu. Už po sedemnástich kilometroch čaká pelotón stúpanie na horskú prémiu prvej kategórie, kde sa dajú očakávať úniky a rozdelenie hlavného poľa. Po krátkom úseku na rovine príde výstup na ďalšiu horskú prémiu, tentoraz tretej kategórie. Po druhom kopci dňa by sa mala situácia na čele upokojiť, a tak bude nasledovať viac ako sto kilometrov v miernom klesaní alebo po rovine. V závere bude pozornosť upriamená na hlavných favoritov v celkovej klasifikácii, pretože je pripravená ešte jedna horská prémia prvej a štvrtej kategórie. Posledných trinásť kilometrov je však opäť rovinatých, takže tu vzniká priestor na taktické manévre.

Horské prémie:
28,5 km – Montée de Naves d'Aubrac (8,9 km/ 6,4 %) – 1. kategória
43,5 km – Côte de Vieurals (3,3 km/ 5,9 %) – 3. kategória
158 km – Col de Peyra Taillade (8,3 km/ 7,4 %) – 1. kategória
176,5 km – Côte de Saint-Vidal (1,9 km/ 6,8%) – 4. kategória

Rýchlostná prémia:
96 km – Saint-Alban-Sur-Limagnole

Štrnásta etapa bola označená ako zvlnená, ale ponúkla len dve stúpania tretej kategórie a záverečný krátky kopec do cieľa. Napriek tomu nečakane zamiešala celkovým poradím. Chris Froome využil svoju výhodnú pozíciu na čele pelotónu a finišoval na siedmom mieste iba sekundu za víťazným Matthewsom. Spolu s ním prišli do cieľa aj Daniel Martin a Rigoberto Uran, no ďalší favoriti stratili cenné sekundy. Najvýraznejšie zaostal držiteľ žltého dresu Talian Fabio Aru, ktorý prešiel páskou s odstupom dvadsiatich štyroch sekúnd na Frooma a v celkovom poradí spadol na druhé miesto.

Priebežné poradie po 14. etape:
1. Chris Froome (SKY) 59:52:09 hod.
2. Fabio Aru (AST) + 18 s
3. Romain Bardet (ALM) + 23 s
4. Rigoberto Uran (CDT) + 29 s
5. Mikel Landa (SKY) + 1:17 min.
6. Daniel Martin (QST) + 1:26 min.
7. Simon Yates (ORS) + 2:02 min.
8. Nairo Quintana (MOV) + 2:22 min.
9. Louis Meintjes (UAD) + 5:09 min.
10. Alberto Contador (TFS) + 5:37 min.

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 13:10.

 

Autor: TASR, foto TASR