FOTO: Rozhodcovia na Tour mali opäť prácu. 7. etapu rozhodol jeden z najtesnejších finišov v histórii

Tagy
+ cyklistika
Tipujte s Fortunou

TROYES - Rovnako ako vo štvrtok, aj v piatkovej siedmej etape na 104. ročníku cyklistických pretekov Tour de France, dostali príležitosť šprintéri. Po jednom z najtesnejších finišov v histórii Tour sa opäť tešil Marcel Kittel. Celú etapu ste mohli sledovať ONLINE na Šport24.sk.

VIDEO: Celkom nový dôkaz o Saganovej nevine. Toto spôsobilo Cavendishov pád! 

V očakávanom hromadnom dojazde Kittel zdolal Nóra Edvalda Boassona Hagena takým maličkým rozdielom, že ani z prvej cieľovej fotografie nebolo zrejmé, kto zvíťazil. Hagen je pri absencii Marka Cavendisha novým lídrom tímu Dimension Data, ktorý stále čaká na víťazstvo. Tretí skončil Austrálčan Michael Mathews (Sunweb).

Dvadsaťdeväťročný rodák z Arnstadtu Kittel si pripísal 12. etapový triumf na "Starej dáme" v kariére, tretí v aktuálnom ročníku. O jedno víťazstvo poskočil pred krajana Andrého Greipela (Lotto-Soudal) a vyrovnal sa dosiaľ najúspešnejšiemu Nemcovi v histórii TdF Erikovi Zabelovi.

Kittel sa zároveň prezliekol do zeleného dresu, z ktorého vyzliekol domáceho Francúza Démara. Žltý dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si na rovinatej trati bez problémov udržal obhajca vlaňajšieho prvenstva Froome. Líder stajne Sky má naďalej dvanásťsekundový náskok pred svojím krajanom a tímovým kolegom Geraintom Thomasom. Tretí je zatiaľ víťaz stredajšej 5. etapy Talian Fabio Aru (Astana).

Začiatok online prenosu:
07. 07. 2017, 12:20

 

7. etapa: Troyes - Nuits-Saint-Georges

 

Obnoviť

Sledovali sme jednoznačne najtesnejšiu koncovku tohto ročníka Tour de France. Tretíkrát víťazí Marcel Kittel, no pred Edvaldom Boassonom Hagenom vyhral doslova o milimetre. Skvelú prácu odviedol tím Dimension Data, hoci za dobre známych okolností nepokračuje v pretekoch Mark Cavendish. Quick-Step Floors to takisto veľmi dobre zrežíroval a doviedol svojho favorita k víťazstvu. Marcel Kittel dvanástym víťazstvom vyrovnáva nemecký rekord Erika Zabela a navyše si zajtra oblečie zelený dres pre lídra bodovacej súťaže. Ja vám ďakujem za pozornosť a prajem pekný zvyšok dňa. Siedmou etapu najprestížnejších cyklistických pretekov vás sprevádzal Miroslav Kováčik.

CIEĽ min

Tak toto bolo nesmierne tesné! Edvald Boasson Hagen predviedol skvelý špurt a chýbali milimetre, aby prekvapil všetkých favoritov. Napokon sa ale stáva víťazom MARCEL KITTEL, no bolo to skutočne o taký odstup, do ktorého by sa nezmestil ani zastrúhaný vlas. Tretí končí Michael Matthews zo Sunwebu.

1 km min

POSLEDNÝ KILOMETER. Veľmi dobrú pozíciu má Marcel Kittel a vpredu je aj tím Dimension Data. No uvidíme ako to celé dopadne, o víťazstvo zrejme bude bojovať aj Edvald Boasson Hagen.

2 km min

Veľmi dobrú pozíciu má aj Team Sunweb, ktorý to dnes bude hrať na Michaela Matthewsa. Okrem toho je výborne sformovaný aj tím Quick-Step Floors s najväčším favoritom Marcelom Kittelom.

3 km min

Už tri kilometre pred koncom sme videli kontakt medzi Arnaudom Démarom a Nacerom Bouhannim. No vidíte, o miesta sa bojuje aj tri kilometre pred cieľom a tiež vidno lakte a kontakty. Našťastie nikto nespadol.

4 km min

Postupne sa dopredu dostáva aj francúzsky vláčik tímu FDJ. Na jeho závere je Arnaud Démare, ktorý vezie zelený dres a ak ho chce udržať, tak v prípade víťazstva Marcela Kittela potrebuje skončiť aspoň štvrtý.

5 km min

Do konca dnešnej etapy zostáva posledných päť kilometrov. Vpredu je tím Kaťuša – Alpecin, ale veľmi dobre sa dopredu dostáva aj tím Orica – Scott. Tento austrálsky tím ale zrejme nebude bojovať o víťazstvo.

6 km min

O pár metrov bude nasledovať dôležitá zákruta, do ktorej si šprintérske tímy budú chcieť vypracovať, čo najlepšiu pozíciu. Medzitým vidíme definitívny koniec unikajúcej skupiny.

7 km min

Pretekári z úniku sa už obzerajú za sebou a vedia, že budú dostihnutí. Túto pozíciu im určite nezávidime, keďže v úniku boli viac ako 200 kilometrov. Ako prvý odpadá Manuele Mori z tímu UAE Team Emirates.

8 km min

Poriadne sa zrýchlilo a jednotlivé tímy sa snažia vytvoriť si povestné vláčiky. Vpredu je Quick-Step Floors a po ľavej strane útočí aj Lotto NL- Jumbo, ktorý svoje nádeje vkladá do Holanďana Dylana Groenewegena.

9 km min

Skúsený belgický pretekár odviedol vynikajúcu prácu. Z náskoku 50 sekúnd je v priebehu niekoľkých kilometrov už len polovica. Okrem toho mu teraz pomáhajú aj pretekári Kaťuše – Alpecin.

10 km min

Zvyšujúci sa náskok vedúcej skupiny stopol jeden z pretekárov Quick-Stepu Floors. Má pocit, že je to dokonca Philippe Gilbert, ktorý ťahá pelotón smerom k cieľu. Momentálne hlavné pole stráca menej ako 300 metrov.

12 km min

No, tímy pre celkové poradie boli dlho na čele pelotónu, príliš sa im nechcelo šliapať do pedálov, a aj preto stúpol náskok úniku na hranicu 50 sekúnd. Šprintérske tímy by pomaly mali začať niečo robiť.

14 km min

Po ďalších dvoch kilometroch sa náskok úniku prekvapujúco zvýšil na hranicu 45 sekúnd. V ľavotočivej zákrute mal problémy jeden z jazdcov Cofidisu, ale našťastie sa to zaobišlo bez pádu.

16 km min

Strata pelotónu opäť klesla pod pol minútu. Všetko nám smeruje k hromadnému dojazdu, v ktorom sa niekto bude snažiť zastaviť Marcela Kittela. V Nuits-Saint-Georges končí etapa Tour de France vôbec prvýkrát.

18 km min

Osobne som veľmi zvedavý, ako organizátori vyriešia situáciu okolo červeného čísla do zajtrajšej etapy. Dylan van Baarle z Cannondale – Drapac síce nevyhral šprintérsku ani horskú prémiu, ale v závere práve on najviac ťahá unikajúce kvarteto.

20 km min

Spomínali sme, že tím Kaťuša – Alpecin dnes nepotiahol ani meter, no v závere etapy sa dostáva dopredu. Nádejou tohto zoskupenia je najmä Alexander Kristoff, ktorý čaká na etapový triumf na Tour de France od roku 2014.

22 km min

Na čelo pelotónu sa teraz dostali tímy jazdiace pre celkové poradie. Najmä Team Sky nechce nič riskovať a po ľavej strane cesty vytvára svoj vláčik, ktorého súčasťou je aj žltý Chris Froome.

24 km min

Holandský pretekár Dylan van Baarle sa ešte snaží trošku rozprúdiť tempo v dennom úniku. Náskok pretekárov sa zdvihol o približne sedem sekúnd, no zrejme to len o trošku predĺži ich chvíľku slávi.

26 km min

Náskok vedúcej skupiny je už len na hranici pol minúty. V závere pelotónu si momentálne jazdí Taylor Phinney, ktorý v druhej etape vyhral horské prémie a v tretích pretekoch tohtoročnej Tour de France nosil na sebe bodkovaný dres.

28 km min

Pelotón je teraz roztiahnutý po celej širokej ceste. Pred sebou už vidí štvorčlenný únik a možno stráca aj menej ako 35 sekúnd, čo tvrdí grafika. Maxime Bouet sa pozerá za seba a tuší, že dnes to nevyjde.

30 km min

Posledných tridsať kilometrov zostáva do cieľa dnešnej etapy. Náskok vedúcej skupiny je na úrovni 45 sekúnd. Šprintérske tímy si kontrolujú situáciu a postupne si hľadajú miesto v pelotóne.

33 km min

Tak pomaly sa nám to dnes kráti a začína sa zrýchľovať. Tempo hlavného pola je teraz oveľa vyššie ako v prípade unavenej štvorice, ktorá je v úniku 180 kilometrov. Tá o víťazstvo bojovať nebude, no jeden z kvarteta jazdcov zrejme získa červené číslo do zajtrajšej etapy.

36 km min

Opäť vidíme na čele balíka jazdcov tímu Lotto Soudal. Zaujímavosťou je, že Erik Zabel vyhral etapu na Tour de France 12-krát a jeho krajania Marcel Kittel a André Greipel majú na konto po jedenásť etapových triumfov. Je pravdepodobné, že jeden z Nemcov držiteľa šiestich zelených dresov v tomto smere dorovná.

39 km min

Cyklistov trápi aj nepríjemný vietor, a tak sa pelotón snaží dotiahnuť sa čo najbližšie k úniku. Samozrejme, nemá príliš zmysel dostihnúť ju takmer 40 kilometrov pred cieľom, no netreba si nechávať veľký odstup. Ten je už pod minútovou hranicou.

42 km min

Cyklisti prechádzajú francúzskou obcou Vougeot, ktorá je takisto známa najmä kvôli vínam. Vyrábajú sa tu prvotriedne vína Champagne a Bordeaux. Turistickou dominantou je kaštieľ Chateau du Clos Vougeot, v ktorom sa nachádza takisto vinárske múzeum.

45 km min

Pelotón ide rýchlosťou takmer 50 km/h a znižuje náskok unikajúceho kvarteta. Odstup medzi skupinami klesol pod hranicu dvoch minút. Ešte je síce veľa času, no pelotón nič nechce podceniť.

48 km min

Teraz sa ide skutočne veľmi rýchlo a kilometre utešene ubúdajú. Julien Vermote z tímu Quick-Step Floors sa opäť snaží znížiť manko hlavného poľa a zatiaľ sa mu to podarilo o desať sekúnd.

51 km min

Po spomínanom stúpaní nasleduje zjazd, ktorí určite padne vhod najmä favoritom etapy. Pelotón momentálne valí dole kopcom rýchlosťou takmer 70 km/h. Okrem toho Dylan Van Baarle skompletizoval 300 kilometrov v úniku na tohtoročnom Tour de France.

54 km min

Na čele pelotónu je momentálne Julien Vermote jazdiaci za tím Quick-Step Floors. Náskok sa ale zatiaľ nehýbe smerom dole a drží sa na konštantnej úrovni 150 sekúnd.

57 km min

Cyklisti teraz opäť stúpajú, hoci nejde o bodovanú horskú prémiu. Na samotnom chvoste pelotónu tradične jazdí britský cyklista Steve Cummings, ale vidíme tam aj dvoch domestikov Naira Quintanu z tímu Movistar.

60 km min

Spomínali sme najväčších favoritov dnešnej etapy. Keby sa hralo na spravodlivosť, tak by nemali vyhrať Arnaud Démare ani Alexander Kristoff. Ich tímy totiž dnes ako sa hovorí nepotiahli ani meter. Naopak, motivované sú zoskupenia okolo Andrého Greipela či Nacera Bouhanniho.

63 km min

Už aj pelotón prešiel horskou prémiou, no jeho strata mierne narástla. Opäť sa blíži k trojminútovej hranici, no únik to dnes zrejme nedotiahne do úspešného konca. Dopredu opäť vyrážajú dresy tímu Lotto Soudal.

66 km min

Víťazom jedinej horskej prémie dnešnej etapy sa stal Maxime Bouet z tímu Fortuneo – Oscaro. Tesný súboj zviedol s Manuelem Morim, ale napokon prešiel na vrch stúpania ako prvý. Sú to pre neho vôbec prvé body vo vrchárskej súťaži.

68 km min

Cyklisti z úniku už začínajú stúpať na Côte d'Urcy. Ako som už spomínal, k dispozícii je len jeden bod, keďže je to stúpanie štvrtej kategórie. Bodkovaný dres sa tak meniť nebude, hoci dnes túto prémiu Fabio Aru určite nevyhrá.

71 km min

Náskok klesol na hranicu dvoch minút. Pelotón kontroluje pretek a vyzerá to tak, že budeme opäť svedkami hromadného dojazdu. Meniť sa môže aj zelený dres, no to by musel Marcel Kittel vyhrať a Arnaud Démare skončiť najlepšie piaty.

74 km min

Vedúce kvarteto má stále náskok 2:35 minúty. Už o osem kilometrov sa dostaneme na stúpanie Côte d'Urcy, ktorého dĺžka je 2500 metrov a priemerný sklon je 4,2%. Kto získa jeden bod do súťaže o bodkovaný dres?

77 km min

Teraz sme svedkami krátkeho zjazdu, kde si pretekári môžu oddýchnuť. Okrem tímu Lotto Soudal je na čele balíka aktívny aj francúzsky Cofidis, ktorého hlavným tromfom je Nacer Bouhanni.

80 km min

Preteky opäť spadli do akéhosi stereotypu, no už o necelých pätnásť kilometrov nás čaká jediná horská prémia dnešnej etapy. Medzitým si z pelotónu vystúpil Javier Moreno a videli sme aj pád, v ktorom bol opäť smoliar dnešnej etapy Primož Roglič.

83 km min

Pelotón opäť dupol do pedálov a veľmi rýchlo stiahol jednu minútu z náskoku úniku. Postarali sa najmä o to jazdci tímu Lotto Soudal, ktorí dnes chcú doviesť k triumfu Andrého Greipela.

86 km min

Televízne kamery nám opäť ukázali Primoža Rogliča, ktorý nemal len problémy s bicyklom, ale zrejme spadol aj na zem. Jeho pravé stehno je odreté, no myslím si, že Slovinec dokončí dnešnú etapu bez väčších ťažkostí.

89 km min

Už menej ako deväťdesiat kilometrov zostáva do cieľa dnešnej etapy. Pelotón si teraz zobral hokejovou terminológiou oddychový čas a jeho strata sa prehĺbila na tri a pol minúty.

92 km min

Problémy so svojim bicyklom mal Primož Roglič z tímu Lotto NL – Jumbo. Slovinský cyklista tak dočasne presadol na druhý bicykel a bude sa snažiť čo najrýchlejšie dohnať stratu na pelotón.

94 km min

Arnaud Démare získal na rýchlostnej prémii šesť bodov a zvýšil svoj náskok pred Marcelom Kittelom, ktorý vôbec nebojoval. Francúzovi tak v prípade víťazstva hlavného favorita stačí skončiť do štvrtého miesta a udrží si zelený dres.

97 km min

Zrejme nejaké zdravotné problémy má Yoann Ofredo z tímu Wanty – Groupe Gobert. Od svojho tímu dostal nejaké lieky a verme, že dnešnú etapu dokončí bez väčších problémov.

99 km min

Do konca dnešnej etapy zostáva menej ako sto kilometrov. V pelotóne sa opäť tempo zvýšilo a cyklisti majú pred sebou územie bufetu. Teraz si tak môžu zobrať klasické tašky s tekutinami i jedlom.

102 km min

Po rýchlostnej prémii sa samozrejme trošku znížil náskok úniku, keďže sa tempo zvýšilo v hlavnom balíku. Momentálny odstup je na úrovni 1:40 min. Pri svojom doprovodnom vozidle bol tento raz Julien Simon z tímu Cofidis.

105 km min

Rýchlostnú prémiu napokon vyhral Manuele Mori z tímu UAE Team Emirates. Ten sa pekne vyviezol z háku Maxima Boueta a suverénne zvíťazil. Z pelotónu najlepšie zaútočil Sonny Colbrelli, no do špurtu sa vôbec nezapojil Marcel Kittel.

107 km min

Rýchlostná prémia je do mierneho stúpania, čo by určite vyhovovalo nášmu Petrovi Saganovi. Vyššie sily ale boli proti, a tak uvidíme, ktorí šprintéri si naviac polepšia v bodovaní o zelený dres.

109 km min

Šprintérska prémia sa blíži, a tak sa konečne začína niečo diať. Príliš to ale netrápi skúseného Thomasa Voecklera, ktorý zbiera bidóny pre svojich tímových kolegov a jazdí v zadnej časti pelotónu.

112 km min

Teraz začalo trošku fúkať z bočnej strany a tímy na celkové poradie to nechcú podceniť. Dopredu ide tím BMC Racing, ktorý má v zostave či už Richieho Porteho alebo napríklad olympijského víťaza Grega van Avermaeta.

115 km min

Sonny Colbrelli z tímu Bahrain – Merida takisto ešte chce zabojovať o zelený dres. Sám sa ale vyjadril, že skôr musí zbierať body na šprintérskych prémiách, keďže v závere majú navrch iní šprintéri. No uvidíme, či Talian zabojuje a hlavne zaboduje už o pár kilometrov.

118 km min

Pred šprintérskou prémiou sa pomaly dostávajú dopredu aj dresy Quick-Stepu Floors. Marcel Kittel ale zrejme riskovať nebude a oveľa viac sa sústredí na záverečný dojazd, kde víťaz berie 50 bodov + 10 bonifikačných sekúnd.

121 km min

Na čele pretekov sleduje stále štvoricu pretekárov, ktorí na šprintérskej prémii zabojujú o body do súťaže o zelený dres. Tá príde na rad 105 kilometrov pred cieľom a zrejme najväčšiu motiváciu bude mať Dylan van Baarle, ktorý už v tejto súťaži bodoval.

124 km min

Za posledné tri kilometre sa prakticky nič nezmenilo. Náskok zostáva na konštantnej úrovni, v balíku je pokoj a pomaly sa pretekári chystajú na rýchlostnú prémiu. Zelené tričko je voľné...

127 km min

Unikajúce kvarteto si pred pelotónom drží náskok 2:25 minúty. Pripomínam, že na tohtoročnej Tour de France ani raz nevyhral jazdec z úniku a bol by som veľmi prekvapený, keby sa na tomto konštatovaní po dnešku niečo menilo.

130 km min

Do záberu sa nám dostali aj pretekári kazašského tímu Astana. Tí v celkovej klasifikácii figurujú šiestom mieste, no zásluhou Fabia Arua vlastnia bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára. Taliansky majster predviedol skvelý výkon v piatej etape, ktorú vyhral na horskom stúpaní prvej kategórie.

133 km min

Spomínali sme, že Marcel Kittel ani vo včerajšej etape nemal svoj klasický vláčik a potvrdil to aj v jednom z rozhovorov. Podľa neho veľa jazdcov išlo v závere osamote, no je veľmi ťažké včas sformovať svoj tím. Dnes to bude podobné ako včera, cesty sú široké, čo mu vyhovuje jemu i tímu.

136 km min

Problémy so svojim bicyklom mal jeden z ašpirantov na dnešného víťazstvo Nacer Bouhanni z Cofidisu. Napokon ho musel meniť, no hneď ho čakal jeden z tímových kolegov. Spoločne stratu na pelotón bez problémov doženú.

139 km min

Ďalším tranzitným mestom bol Chamesson, ktorý takisto známy svojim kláštorom de Fontenay. Počas jeho existencie ho vlastnilo viacero grófov, ale dnes patrí štátu. Otvorený je pre verejnosť a tiež je zapísaný v zozname UNESCO.

142 km min

Pelotón teraz trošku spomalil a preto sa jeho strata vyšplhala na 2:45 minúty. S najväčšou pravdepodobnosťou únik zoberie prvenstvo na šprintérskej prémii a v pelotóne sa v hre o zelený dres bude bojovať len o trinásť bodov.

145 km min

Diskvalifikácia Petra Sagana zarmútila celé Slovensko, no je potrebné povedať, že stále máme svoje zastúpenie na 104. ročníku Tour de France. Jurajovi Saganovi, ktorý mal veľkú zásluhu na triumfe svojho brata v tretej etape, patrí 187. miesto so stratou viac ako 33 minút.

148 km min

V komunikácii s tímovým vozidlom sme videli aj Arnauda Démara, ktorý aj dnes vezie zelené tričko pre lídra bodovacej súťaže. V akcii bude už o 40 kilometrov, keď sa bude snažiť zabodovať na rýchlostnej prémii.

151 km min

Cyklisti prechádzajú mestom Chatillon-sur-Seine, ktoré bolo dôležité centrum obchodu a už v 11. storočí dostalo privilégium slobodného kráľovského mesta. Okrem toho sme videli Pierra Rollanda, ktorý si išiel do tímového vozidla pre tekutiny.

154 km min

Náskok vedúcej štvorice je na úrovni 2:20 minúty. Môžeme si pripomenúť jazdcov, ktorí sa pustili do úniku od prvých metrov. Sú nimi Dylan van Baarle (Cannondale – Drapac), Maxime Bouet (Fortuneo – Oscaro), Yohann Gène (Direct Energie) a Manuele Mori (UAE Team Emirates).

157 km min

Najaktívnejším tímom, čo sa týka únikov, je rozhodne tím Direct Energie. Ak sa nemýlim, tak tento francúzsky tím mal v každej etape svojho jazdca vpredu. Ani raz únik nebol úspešný, no účel spropagovať tento tím to rozhodne splnilo.

160 km min

Trošku nudný priebeh dnešnej etapy pokračuje ďalej. Náskok vedúceho kvarteta klesol o pol minútu a už je len na úrovni 2:30 minúty. Pelotón ide aj podľa grafiky rýchlejšie, no nemá sa kam ponáhľať.

163 km min

Cyklisti majú za sebou už aj prejazd mestom Mussy-sur-Seine. Obľúbenou turistickou atrakciou je kaštieľ Chateau de Mussy, ktorý bol postavený v roku 1876. Má netradičnú tehlovú fasádu s bielymi dekoráciami.

166 km min

Vidíme, že cyklisti v pelotóne medzi sebou stíhajú aj debatovať. Vpredu je tradične Julien Vermote z tímu Quick-Step Floors a práve Belgičana sme videli rozprávať sa s jedným z jazdcov Lotto Soudal.

169 km min

Kilometre pomaly ubiehajú, no od rýchlostnej prémie nás delí ešte viac ako 60 kilometrov. Pre množstvo tímov je dnešná etapa len tranzitnou. Aj Geraint Thomas povedal, že Team Sky si bude dávať pozor na vietor, vyhýbať sa problémom v závere a verí, že Chris Froome si bez problémov po dnešku udrží žltý dres.

172 km min

Teraz sme sa pozerali na Marcela Kittela, ktorý jazdí na špeciálne upravenom bicykli. Okrem toho francúzska réžia ponúkla rozhovor s Lukerom Robertsom, tímovým riaditeľom Sunwebu. Ten sa vyjadril, že prioritou je zelený dres pre Michaela Matthewsa, ktorý by mal bojovať už na rýchlostnej prémii.

175 km min

Náskok unikajúcej skupiny medzičasom klesol na úroveň troch minút. Ide sa rýchlosťou viac ako 40 km/h, čo je na prvú hodinu dlhých pretekov pomerne svižné tempo.

178 km min

Nemecký tím Bora – Hansgrohe síce prišiel o svoju najväčšiu hviezdu, no stále je vidno v pelotóne. Teraz sa do záberu kamier dostal nemecký šampión Marcus Burghardt, ktorý niesol svojim tímovým kolegom bidony s vodou.

181 km min

Cyklisti prechádzajú vinárskym regiónom, ktorých je vo Francúzsku skutočne požehnane. Na čele pelotónu sú za sebou zoradení všetci jazdci Teamu Sky. Tí dnes rozhodne nebudú ťahať, tri kilometre pred koncom vyvesia nohy a sústredia sa na náročné víkendové horské etapy.

184 km min

Podobne ako včera môžeme očakávať hromadný dojazd. Ani v šiestej etape nebola núdza o dramatické momenty a Jacopo Guarnieri z tímu FDJ použil ostré slová na adresu Nacera Bouhanniho. Včera našťastie nikto nespadol, a tak na rozdiel od štvrtej etapy nikto nebol diskvalifikovaný.

187 km min

Televízne kamery sledujú situáciu v úniku. Pretekári sa zatiaľ vzorne striedajú a snažia sa ešte trošku zvýšiť svoj náskok. Mám ale pocit, že najviac vpredu pracuje holandský cyklista Dylan van Baarle jazdiaci za tím Cannondale – Drapac.

190 km min

Náskok sa za posledné tri kilometre prakticky ani nepomohol. Menšie technické problémy mal Yohann Géne, ktorému musel za jazdy pomáhať mechanik. Jazdec tímu Direct Energie ale pokračuje v štvorčlennom úniku.

193 km min

Z pretekárov na čele dnešnej etapy je v celkovom poradí najlepší Maxime Bouet z tímu Fortuneo – Oscaro. Na Chrisa Frooma stráca viac ako päť minút, a tak sa zatiaľ ani virtuálne neobliekol do žltého dresu. Náskok je momentálne len 3:45 min.

196 km min

Spomínali sme Andrého Greipela, ktorého aj dnes môžeme pasovať do role favorita etapy. Už trikrát v tomto ročníku skončil na bronzovom stupienku, no určite by rád pridal aj víťazstvo. Od roku 2011 sa mu ani raz nestalo, že by na Tour de France neovládol aspoň jednu etapu.

199 km min

Už v tejto chvíli možno konštatovať, že pelotón začína kontrolovať preteky. Hlavný balík nepúšťa únik na vyšší ako 3,5-minútový náskok. Vpredu vidíme jedného z pretekárov Lotto Soudal, ktorý má dnes želiezko v ohni v podobe Andrého Greipela.

202 km min

Náskok vedúcej skupiny narástol o ďalšiu pol minútku. Cyklisti prechádzali okolo zámku Château de Vaux, ktorý patrí k najväčším turistickým atrakciám tohto regiónu Francúzska.

205 km min

Pelotón ide rýchlosťou 40 km/h, no únik atakuje maximálnu povolenú rýchlosť v slovenských obciach. Jeho náskok je už viac ako tri minúty a zrejme ešte bude trošku narastať. Od pelotónu je podľa grafiky vzdialený 2,5 kilometra.

207 km min

V pelotóne je pokoj a opäť mu vyhovuje, že odišla len málo početná skupina. Tá sa zrejme pobije o body na šprintérskej i horskej prémii. V balíku sme v dobrej nálade videli Romaina Bardeta z tímu AG2R La Mondiale, ktorému patrí v celkovom poradí siedme miesto.

209 km min

Postupne si môžeme predstaviť zloženie únikajúcej skupiny. Približne dvojminútový náskok si vytvorili Dylan van Baarle (Cannondale – Drapac), Maxime Bouet (Fortuneo – Oscaro), Yohann Gène (Direct Energie) a Manuele Mori (UAE Team Emirates).

212 km min

Riaditeľ Tour de France Christian Prudhomme odmával začiatok dnešnej etapy a vyzerá to tak, že hneď sa vyprofiloval štvorčlenný únik. Tradične v ňom vidíme prokontinentálne tímy, ale takisto aj dres amerického tímu Cannondale – Drapac.

ŠTART min

Siedma etapa najprestížnejších cyklistických pretekov Tour de France sa v meste Troyes práve začala. Profil trate vyhovuje najmä šprintérov, a tak sa môžeme tešiť na ďalší dramatický hromadný dojazd.

Vážení diváci, vítam vás pri sledovaní textového prenosu zo 7. etapy cyklistických pretekov Tour de France. Podobne ako včera si prídu na svoje najmä šprintéri a to viac nás mrzí, že v pelotóne chýba Peter Sagan. Bohužiaľ, vyššie sily rozhodli o jeho diskvalifikácii a hoci to možno nebolo správne ani spravodlivé, dnes už s tým nič neurobíme. Etapa so začiatkom v meste Troyes začína o 12:20 hod.

FROOME JE V BEZPEČÍ, BUDE SA MENIŤ ZELENÝ DRES?

Lídrom celkovej klasifikácie je aj po včerajšom dni britský obhajca titulu Chris Froome. Včera veľa práce nemal, po náročnom dojazde na La Planche des Belles Filles si oddýchol a dnešná etapa pre neho takisto bude len tranzitnou. Ak sa nič nepredvídané nestane, pred Geraintom Thomasom si udrží 12-sekundový náskok. Oveľa dramatický bude súboj o zelený dres. Domáci jazdec tímu FDJ Arnaud Démare má pred Marcelom Kittelom náskok 27 bodov, čo sa dnes rozhodne dá dohnať. Dnešnú etapu v bodkovanom drese prejde Fabio Aru a červené číslo pre najbojovnejšieho jazdca povezie Nór Vegard Stake Laengen z tímu UAE Team Emirates.

ETAPU OŽIVÍ ŠPRINTÉRSKA A HORSKÁ PRÉMIA

Dnešná etapa meria 213,5 kilometra a cyklisti budú prechádzať jednou rýchlosťou a jednou horskou prémiou. O body do súťaže o zelený dres budú šprintéri bojovať až po odjazdení 108 kilometrov. Otázne však je, koľko bodov bude môcť získať najrýchlejší jazdec spomedzi pelotónu. S najväčšou pravdepodobnosťou sa vytvorí únik a práve z neho vzíde majiteľ 20 bodov. Horská prémia štvrtej kategórie Côte d'Urcy na cyklistov čaká 66 kilometrov pred cieľom. Dĺžka stúpania je 2500 metrov, jazdci sa budú musieť popasovať s priemerným sklonom 4,2%. Najočakávanejšou časťou bude samozrejme záverečný dojazd, v ktorej sa bude bojovať o etapový vavrín, 50 bodov do bodovacej súťaže i o desať bonusových sekúnd.

V ROLE FAVORITOV OPÄŤ KITTEL A SPOL.

Do Nuits-Saint-Georges zavíta Tour de France prvýkrát v histórii, no dvakrát tu finišovala šprintérska etapa na Paríž – Nice. Posledných päť kilometrov sa ide prakticky len po rovine, bez technických častí. Včera vyhral Marcel Kittel, ale neboli sme svedkami klasického vláčiku tímu Quick-Step Floors. Nemec bol dlho vzadu, no v pravý čas sa vyviezol za súpermi a suverénne vyhral. Aj dnes bude najväčším favoritom na etapový vavrín, no treba rátať aj s Andrém Greipelom, spomínaným Arnaudom Démarom či Alexandrom Kristoffom. Pre šprintérov je to tento týždeň posledná šanca na víťazstvo, keďže víkend bude v znamení prudkých kopcov určených pre jazdcov na celkové poradie.

Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 12:20.

Autor: Šport24.sk, foto Reuters, Twitter