VIDEO: Hororový úvod Tour de France. Jedna z najväčších hviezd skončila na operačnom stole

Tagy
+ cyklistika
Tipujte s Fortunou

DÜSSELDORF - Španielsky cyklista Alejandro Valverde sa v sobotu večer v Düsseldorfe podrobil operačnému zákroku zlomeného jabĺčka a tiež talusovej kosti na ľavej nohe. Zranenie z úvodnej časovky pre neho znamenajú nielen koniec na Tour de France, ale zrejme aj predčasný koniec sezóny a vzhľadom na vek 37 rokov možno aj kariéry.

Saganove prvé slová po úvode Tour: Takto skromne zhodnotil nečakane dobré umiestnenie

Desiata účasť znamenitého španielskeho vrchára a tímovej dvojky v Movistare na TdF netrvala ani desať minút. Pri výjazde z jednej zo zákrut na dažďom zmáčanej mokrej ceste spadol a vo vysokej rýchlosti narazil do ochrannej bariéry. Odnieslo si to najmä koleno a členok na ľavej nohe.

"Odviezli ho do Univerzitnej nemocnice v Düsseldorfe, kde potvrdili dve zlomeniny. Tiež utrpel hlbokú ranu v holennej kosti, ale bez vážnejšieho poškodenia svalového tkaniva," píše sa vo vyhlásení tímu Movistar. "Po operačnom zákroku Valverde ešte chvíľu pobudne v opatere nemeckých lekárov a jeho návrat do sedla súťažného bicykla je v tejto sezóne málo pravdepodobný," doplnilo vedenie Movistaru aj na webe Cyclingnews.

VIDEO: Sagan nechtiac "vyrobil" kuriózny moment. Toto na Tour ešte nezažili

Z hľadiska tímových ambícií je predčasné odstúpenie Valverdeho pre Movistar obrovskou stratou. Kolumbijskému lídrovi Nairovi Quintanovi odišiel najväčší podporovateľ v kopcoch a prípadná náhrada v boji o čo najlepšie celkové umiestnenie. "Cítim smútok a a obrovské sklamanie, lebo Alejandro bol jedným z našich najlepších jazdcov. Aj z taktického hľadiska je to veľká strata, bol jedným z dôležitých prvkov na ceste k prípadnému úspechu. Verím, že sa dá rýchlo dokopy a nepostihnú ho ďalšie zdravotné komplikácie," povedal Nairo Quintana.

Valverde je tretí, štvrtý aj dvakrát šiesty muž celkového poradia Tour de France z minulosti, šesťnásobný medailista z majstrovstiev sveta a jeden z najkomplexnejších cyklistov súčasnosti. Jeho doménou sú nielen ostré horské stúpania, ale aj jednorazové preteky so zvlneným profilom a dojazdom do kratších kopcov.

Saganov najväčší súper chystá veľký útok: Tourminátorovi poslal jasný odkaz

V tomto roku dosiaľ nazbieral pozoruhodných 11 víťazstiev vrátane triumfov na pretekoch Okolo Katalánska, Okolo Baskicka, Okolo Andalúzie, či jarných klasík Liége-Bastogne-Liége a Valónsky šíp. Po famóznom triumfe na aprílovej klasike Liége-Bastogne-Liége 37-ročný Španiel povedal: "Toto je moja najlepšia sezóna a zostane ňou aj keby som to mal už zajtra zabaliť a odísť na dovolenku. Som maximálne spokoný." Vtedy ešte neušil, že tieto jeho slová sa o dva mesiace neskôr stanú nechcenou skutočnosťou.

Autor: SITA, foto SITA/AP
Galéria (2)