Tajomstvo čierneho koňa Premier League z Bournemouthu? Ich trénera chce aj Albión

Tagy
+ Bournemouth
Tipujte s Fortunou

BOURNEMOUTH - Pred ôsmimi rokmi bojovali hráči anglického Bournemouthu o holé prežitie v štvrtej lige. Pre finančné problémy im odpočítali 17 bodov, vďaka čomu im hrozil pád medzi poloprofesionálne kluby. Od tých čias prešli The Cherries (Čerešne), ako sa hráčom klubu hovorí, nevídanú cestu. Futbaloví trpaslíci z juhu Anglicka to dotiahli až do Premier League. Po prvý raz v 116-ročnej histórii klubu. A nielen to.

Anglická futbalová legenda má smradľavý problém: Pravidelne dostáva zásielky s nechutným obsahom

Dokázali sa v nej udržať a zhruba v polovici prebiehajúcej sezóny im patrí skvelé 9. miesto, keď z 20 kôl prehrali len 9 zápasov. To všetko je zásluha najmä stále mladého len 39-ročného kouča Eddieho Howea. Od októbra 2012, kedy sa znova chopil funkcie trénera tímu, robí z Bournemouthom zázraky. Dôvera vedenia klubu v jeho filozofiu sa majiteľom mnohonásobne vracia.

Howe je svojský, nenechá si do svojej práce hovoriť. A práve vďaka tomu sa posúva vpred. Dokonca sa o ňom začalo hovoriť, že by bol ideálnym trénerom pre anglickú reprezentáciu. Tí, ktorí sa chytali za hlavu, keď dal klub šancu neznámemu mladíkovi, dnes takticky mlčia.

Rodák z anglického Amershamu, ktorý kedysi hrával na poste obrancu, začal koučovať už ako 31-ročný. „Väčšina trénerovi pri nástupe do funkcie čerpá z poznatkov z minulých rokov. Ja som nemal z čoho. Učil som sa sám. Nemal som nikoho, kto by mi radil. Vychádzam z vlastnej filozofie," prezradil denníku The Sun Eddie Howe.

Fanúšikom sa jeho prístup páči. Dean Court, dnes známy ako Vitality Stadium, s najmenšou kapacitou v Premier League - 11 464 miest - je pravidelne vypredaný. Je jediným v lige, ktorý má menej ako 20-tisíc miest, no aj tým je klub jedinečný.

Čo sa skrýva za tajomstvom Howeovho úspechu? „Veľa čítam, sledujem dokumenty a snažím sa na futbal pozerať z takého uhla, ktorý by nám mohol pomôcť. Základné princípy úspešnej firmy platia aj pri futbale. Tak neustále premýšľam ako to či ono zdokonaliť. Zahŕňa to množstvo detailov, ktoré sú v konečnom dôsledku dôležité," pokračuje Eddie, ktorého k ukončeniu kariéry donútilo zranenie.

Klub už stihol zdvojnásobiť tréningové centrum aj zmeniť prístup k fanúšikom. Všetci spoločne veria, že s mladým a ambicióznym trénerom môže maličký tím vystúpať ešte vyššie. Eddiemu, otcovi dvoch detí, k tomu pomáha aj písmeno R na zápästí. Na pamiatku labradora Rodney, ktorého mal od svojich osemnástich rokov.

A ešte jedno je pre neho typické. Kedysi obdivovateľ Evertonu a Garyho Linekera miluje citáty. Rád si požičiava slová Abrahama Lincolna, Steva Redgrava, Vince Lombardiho, Erica Cantonu či Colina Powella. „Baví ma to," zakončil s úsmevom Eddie Howe.

Fanúšikovia zruba 170-tisícového prímorského letoviska na južnom pobreží Anglicka, kde zomrel Tolkien a je tam pochovaná napríklad autorka Frankensteina Marry Shelleyová, sa už teraz tešia na sobotu a ďalší veľký sviatok. AFC Bournemouth privíta doma v 21. kole Premier League Hull City.

Autor: rh, foto Reuters