Novinár odkryl najväčší škandál ruského hokeja: Všetky špinavosti riadi prezident Putin

Tagy
+ Rusko
Tipujte s Fortunou

MOSKVA - Silné slová, ktoré hovoria jasnou rečou. Uznávaný ruský novinár Slava Malamud si dal záležať na statusoch na sociálnej sieti, v ktorých sa celému svetu snaží priblížiť, ako to vyzerá s hokejom v najväčšej krajine sveta. Vo vyjadreniach podrobne vystihuje „zaujímavé“ praktiky, ktoré sa majú v Rusku diať. Nevynechal ani prestížnu KHL, ktorej takisto naložil.

Malamud je žurnalista, ktorý nepracuje len v Rusku, ale kontakty má rozhodené aj v zámorí, kde si veľmi radi prečítajú o tom, aká je pravda o špinavostiach v ruskom hokeji. Minulý pondelok sa uznávaný novinár rozhodol vyjsť s pravdou von a na twitteri napísal viacero statusov. Z nich nebude mať radosť množstvo ľudí, hlavne z Ruska. Do úst si totiž zobral všetky nekalé praktiky.

Nečakaný úder. Veľký slovenský talent poriadne naložil Slovanu: Hanba, čo robia!

„Keď chcete pochopiť ruský hokej, musíte vedieť, že je to temnota. Hokej v Rusku nie je ziskový. Aj v bohatých kluboch KHL ako CSKA Moskva a SKA Petrohrad vyčísľujú každoročne niekoľkomiliónové straty. Ako prežijú? Z tých pár sponzorov a peňazí daňových poplatníkov,“ napísal Malamud v jednom zo statusov.

„Majiteľmi týchto klubov sú veľké energetické spoločnosti, ktoré ovláda štát a priatelia Vladimíra Putina. Prežívajú teda ako politické subjekty. Práve patriotizmus stojí za vznikom KHL, ktorá mala byť propagandou budúcnosti ruského hokeja ako náhrada za zámorskú NHL,“ dodal Slava Malamud.

Hokejová legenda zaťala do živého: Výhovorky a rozmaznaná mládež. Spadnite z hrušky na zadok

Ruský novinár vo svojich vyjadreniach veľakrát spomenul aj prezidenta Ruska Vladimíra Putina. „On nikdy nekorčuľoval a ani sa nezaujímal o hokej, ale odrazu sa stal jeho obľúbeným športom. Videl v ňom prostriedok pre svoj vlastný politický a hlavne patriotický obraz. Takisto dáva do popredia ruskú reprezentáciu ako zdroj propagandy. Putinove výkony na ľade sú fraškou, veď strieľa veľa gólov a prezentuje sa ako voľakedy na koni a bez trička. Rusi ho potom vnímajú ako skutočného muža a osobu, ktorá im prinesie slávu a uznanie,“ zverejňuje Malamud.

Novinár dokonca dáva na správnu mieru aj to, aký má vzťah Ovečkin a Kovaľčuk k národnému tímu. Títo dvaja elitní útočníci sú totiž vždy k dispozícii pre potreby reprezentácie a bojujú za Rusko, aj keď nemusia. „Rozhodnutia Oviho a Kovaľčuka majú politické pozadie, pretože hokej a politika sú v Rusku nerozlučiteľné. Vrcholných úspechom tejto 10-ročnej kampane je olympijské zlato. To je jediný dôvod, prečo sa to celé začalo. To je presne to, o čo má Putin záujem. Práve preto sú Ovečkin a Kovaľčuk neústupní v účasti na olympiáde. Vedia, že očakávaný ľahký triumf bude znamenať Putinovu večnú vďačnosť. Najmä vo volebnom roku. Áno, ruské voľby sú zmanipulované, no slúžia na veľký propagandistický účel,“ dopísal Slava Malamud.

Autor: han, foto Reuters
Galéria (2)