Tvrďas Lindros medzi nesmrteľnými! Obávaný snajper je v Sieni slávy

Tagy
+ NHL
Tipujte s Fortunou

BRATISLAVA - Máloktorý hokejista v zámorskej NHL sa môže „pochváliť“ tým, že bol v rovnakej miere obľúbený, ale aj zatracovaný. Ide o kanadského útočníka Erica Lindrosa, ktorý počas svojej kariéry patril tak ku strelcom, ako aj k tvrdým a zlým mužom. Najnovšie sa mu ušla pocta, keď ho uviedli do prestížnej Siene slávy. Nebude však sám, pretože mu budú robiť spoločnosť aj Sergej Makarov, Rogie Vachon a Pat Quinn.

Pre Lindrosa táto udalosť znamená veľmi veľa, a to aj z toho hľadiska, že na toto ocenenie čakal šesť rokov. „Skutočne to chvíľu trvalo, ale už si môžem povedať, že sa mi to podarilo. Povedal by som, že sa kruh uzavrel a napriek všetkému, je to pre mňa veľká česť!“ vyhlásil šťastný Lindros, ktorý sa o tejto pocte dozvedel počas jazdy autom.

Finále ako lusk. Crosby čaroval, Pittsburgh nedal San Jose šancu

 

Kto je Lindros

Pre tých skôr narodených možno toto meno až tak príliš nehovorí, no v 90. rokoch patril k top hráčom, akí korčuľovali po klziskách NHL. Ešte ani nezačal v nej hrať, no už vyvolal okolo seba rozruch. Odmietol totiž hrať za Québec Nordiques, kde ho v roku 1991 draftovali z prvej priečky, ale on si vydupal trejd do Philadelphie. Napokon sa medzi týmito klubmi udiala jedna z najväčších výmen v histórii ligy, a súčasťou bol aj prechod Švéda Petra Forsberga. Ten sa neskôr stal takisto hviezdou súťaže, a mnohí sa domnievajú, že Flyers touto výmenou stratili.

Ach, tie otrasy

Eric sa stal ukážkou silového hráča, ktorý okrem zrážania sa, vedel aj strieľať góly a pripravovať ich. Predurčovala ho k tomu robustná postava, no zároveň mal rodák z kanadského Ontaria smolu na časté zranenia. Často išlo o zranenia hlavy a chronické otrasy mozgu. Tie ho nakoniec poslali do predčasného hokejového dôchodku. Aj napriek tomu dosiahol množstvo úspechov, bodoval na bežiacom páse, o čom svedčí aj 865 bodov v 760 dueloch. Na konte má aj 1 398 trestných minút a s Kanadou sa radoval na olympiáde v Salt Lake City v roku 2002 zo zlata.

Toto ho najviac štve

Na Stanleyho pohár si nikdy nesiahol, ale najbližšie k nemu mal v roku 1997. Vtedy bol s Philadelphiou v hlavnom finále, ale Detroit bol nad ich sily. „Tak toto ma bude navždy mrzieť. Vnímam to ako prázdne miesto, ktoré zostane už nezaplnené. Aj tak sa ale s vďakou mám k čomu vracať. Bol som súčasťou rôznych tímov," priznal 43-ročný center, ktorý okrem Philadelphie obliekal dresy New Yorku Rangers, Toronta Maple Leafs a Dallasu Stars.

Aj ďalšie trio

Ďalším členom Siene slávy je úspešný tréner Pat Quinn, ktorý však zomrel v roku 2014. Nemenej populárnym bol aj ruský útočník Sergej Makarov, ktorý do NHL prenikol až po tridsiatke, no nestratil sa. Odohral viac ako 420 duelov a nazbieral v nich 384 kanadských bodov. Tretím do partie je Rogie Vachon, ktorý vychytal Montrealu tri prvenstvá v Stanleyho pohári a vyslúžil si aj Vezinovu trofej pre najlepšieho brankára sezóny 1967/68. Na vstup  do Siene slávy čakal 30 rokov!

 

Autor: Šport24.sk/SITA/han foto SITA
Galéria (1)