FOTO: Andreasovi Žampovi nepomohla ani pomoc od brata. Jeho nádeje zmaril pád, zlato pre Hirschera

Zo St. Moritz Jozef Šatara a Michal Smrčok

Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher získal na MS v alpských disciplínach v St. Moritzi zlatú medailu v obrovskom slalome. Vo švajčiarskom stredisku triumfoval s náskokom 25 stotín pred svojím krajanom Rolandom Leitingerom.

Pre obhajcu veľkého glóbusu vo Svetovom pohári je to piaty najcennejší kov zo svetových šampionátov, prvý v technicky najnáročnejšej disciplíne. Bronz putuje do Nórska zásluhou Leifa Kristiana Haugena (+0,71). Slovenský reprezentant Andreas Žampa obsadil 34. miesto so stratou 6,62 s na Hirschera.

Vlhová vyrovnala svoje maximum. V obráku dosiahla pre Slovensko fantastický úspech

Po úvodnom kole bol mladší z bratov Žampovcov 25. s mankom 2,04 na Rakúšana. V druhom kole sa pred druhým medzičasom v strmom úseku pošmykol na vnútornej lyži, spadol a hoci sa vrátil na trať, do cieľa prišiel s veľkou stratou. Matej Falat skončil 37. (+7,08), Martin Hyška nedokončil 1. kolo.

Hirscher si vytvoril dobrú východiskovú pozíciu už po 1. kole, keď sa usadil na čele o 26 stotín pred ďalším rakúskym zjazdárom Philippom Schörhoferom. Tretí bol s odstupom 35 stotín líder priebežnej klasifikácie obrovského slalomu v SP Francúz Alexis Pinturault. Štart druhého kola posunuli o pol hodinu na 13.30, dôvodom bol incident s vojenským lietadlom. To letelo tak nízko, že preťalo kábel televíznej spoločnosti, ktorej kamera zhora filmovala pretekárov v hornej časti trate.

Najrýchlejší čas druhého kola dosiahol Leitinger, ktorý sa zo šiesteho miesta katapultoval na striebornú pozíciu a získal prvú medailu v kariére rovnako ako Haugen. Pinturault riskoval v snahe zaútočiť na zlato, no nevyhol sa chybám a skončil až siedmy s takmer sekundovou stratou na víťaza. Hirscher vo vrchnej časti trate svoj náskok ešte zveľadil a hoci v závere trochu stratil, s prehľadom odrazil nápor Leitingera.      

"Zisk zlatej medaily v obrovskom slalome na MS vnímam ako veľké zadosťučinenie. V tejto sezóne mi vo "sveťáku" veľakrát ušlo prvé miesto o pár stotín, čo ma dosť škrelo. V príprave som urobil všetko pre to, aby som v St. Moritzi vybojoval v obráku zlato a som rád, že to vyšlo. Teším sa aj z Rolandovho striebra, je skvelé, že na stupňoch víťazov budú dvaja Rakúšania," povedal Hirscher v prvom interview v cieli. 

Držia spolu za každých okolnosti

Andreasov starší brat Adam je zranený a šampionát pre neho skončil. Po predčasnom konci svojich nádejí neskrýval sklamanie, no nezostal zavretý na izbe a v ďalších súbojoch vo švajčiarskom St. Moritzi prikladá ruku k dielu. Svojmu bratovi napríklad nosí počas pretekov vodu i lyže. „Prehry i víťazstvá vždy ostávajú v rodine. Pomáhať si navzájom za každých okolností je pre nás samozrejmosťou,“ zhodujú sa Žampovci.

„Nedopadlo to celkom tak ako som plánoval. Trošku neskoro som v spodnej časti prešiel cez hranu a potom trvalo tri štyri brány, kým som sa chytil. Dve sekundy straty však nie je zlé. Do druhého kola je všetko možné,“ zhodnotil svoj výkon v cieli 1. kola Andreas Žampa.

Autor: Šport24.sk, TASR, foto Šport24.sk