Zo St. Moritz Jozef Šatara a Michal Smrčok

Nechýbalo veľa a na majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní mohlo prísť k tragédii. Počas prestávky medzi kolami obrovského slalomu mužov totiž lietadlo vojenskej akrobatickej letky zachytilo kábel nad štadión v St. Moritzi.

Tajomstvo Vlhovej úspechu: Aj hokejisti sa čudujú, čo dokáže

K havárii došlo počas prehliadkovej šou. Sedem lietadiel na oblohe krúžilo a predvádzalo divákom akrobatické kúsky. Pri jednom z nich však všetkým v lyžiarskom areáli v St. Moritzi doslova stuhla krv v žilách.

Jeden z pilotov počas preletu nad tribúnami zachytil kábel, na ktorom boli zavesené kamery. Tie spadli na zem ako hrušky a akoby zázrakom sa nikomu nič nestalo. Našťastie to ustál aj pilot. Kvôli incidentu organizátori museli posunúť štart o polhodinu neskôr. Celý prípad vyšetruje polícia.

"Stanici SRF vznikla vďaka zničenej kamere škoda 250.000 švajčiarskych frankov," vyhlásil hovorca miestnej polície.

Na záberoch z mobilnej kamery je vidieť manéver lietadiel a následný pád kamery upevnenej na lane do prázdnej oblasti cieľa pretekov. "Nechápem to. Bolo to hlúpe, mali letieť trošku vyššie," cituje agentúra dpa slová riaditeľa pretekov FIS Markusa Waldnera.

"Každý deň sa môže stať niečo neočakávané, ale som presvedčený, že dnes malo množstvo ľudí šťastie," povedal rakúsky víťaz pretekov Marcel Hirscher.

„Nebolo to nič príjemné, ale môj výkon to neovplyvnilo. Bohužiaľ, v druhom kole som urobil chybu. Prišliapol som si lyžu. Riskoval som. Keby to bol sveťák, tak to idem na 90 percent, ale teraz som išiel na 150 percent, pretože bola šanca po prvom kole zaútočiť na vyššie pozície,“ povedal v cieli obrovského slalomu Andreas Žampa, ktorý napokon skončil na 34. mieste.