McGregorovi hrozí koniec kariéry: Údery do hlavy môžu mať fatálne následky

BRATISLAVA – Vo svete bojových športov je všeobecne známe, že dlhodobo opakované údery do hlavy môžu spôsobiť trvalé zdravotné problémy. Tréner hviezdneho írskeho bojovníka Conora McGregora (28) pripustil, že krvácanie do mozgu hrozí aj jeho zverencovi. Znamená to, že svetoznámy zápasník z MMA bude musieť skončiť?

Hviezda MMA McGregor je stále mimo zo straty kamaráta: Pomáhal som zabiť kolegu

John Kavanagh, tréner Conora McGregora pripustil, že jeho zverencovi môžu opakované údery do hlavy, ktoré inkasuje počas zápasov, spôsobiť vážne následky. Dodal však, že írsky bojovník má štýl, ktorý ho chráni pred údermi spôsobujúcu ťažké zranenia. „Jeho štýl je veľmi defenzívny. Je vrodený a nechce ho stratiť. Chráni ho to pred údermi do hlavy,“ povedal Kavanagh.

So zaujímavými vyjadreniami vyšiel na verejnosť neurológ a profesor Dan Healy, ktorý sledoval MMA zápasníkov. Vo svojom prejave v beaumontskej nemocnici načrtol nebezpečenstvo chronickej traumatickej encefalopatie (CTE). Je to degeneratívne ochorenie zistené u športovcov, ktorí dostávajú časté rany do hlavy.

Toto ochorenie postihuje najmä športovcov, ktorí praktizujú bojové športy. Častokrát musia ísť do predčasných dôchodkov. Okrem MMA zápasníkov sa to často týka aj hráčov amerického futbalu.

Neurológ zdôraznil, že musí existovať väčšia informovanosť o možných zdravotných problémoch, ktoré môže spôsobiť MMA. „CTE ma znepokojuje viac, ako čokoľvek iné pri bojových športoch“ varuje Healy.

Nie je to tak dávno, čo došlo pri zápase MMA k tragédii. Minulý rok v Dubline zomrel portugalský zápasník Joao Carvalho. Vyšetrenie potvrdilo, že zomrel po objavení akútneho subdurálneho krvácania. Carvalho poslednýkrát vydýchol 11. apríla po tom, čo bol knokautovaný v 3. kole súboja proti Charliemu Wardovi ťažkým úderom.

Autor: lum, zig, foto SITA/AP